důchodci

Marian Jurečka

Jurečka prozradil, jak chce přilepšit důchodcům

Domov

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes oznámil nové opatření, které se týká seniorů, kteří i v důchodu pokračují v práci. Namísto mírného trvalého zvyšování penze by se jim měly nově začít odpouštět sociální odvody. Toto opatření, které bude součástí důchodové reformy, má shodu v rámci koalice.

Důchdoci, ilustrační fotografie

Rozdíl mezi inflací důchodců a celé společnosti se zvýšil, ukazuje analýza

Domov

Průměrná inflace domácností důchodců byla loni 15,6 procenta, zatímco pro celé Česko dosahovala 15,1 procenta. Letos v únoru se rozdíl meziroční inflace zvýšil, když u důchodců činila 20,5 procenta, zatímco v celé společnosti 16,7 procenta. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnil Institut pro politiku a společnost. Institut je think-tankem opozičního hnutí ANO.

Důchdoci, ilustrační fotografie

Domov

Průzkum: Víc než polovina lidí je proti pomalejšímu růstu důchodů

S pomalejším růstem důchodů od letošního června souhlasí 37 procent lidí, 55 procent je proti a zbývajících sedm procent neví. Ukázal to aktuální průzkum agentury NMS Market Research. Kontroverzní vládní novelu o omezení valorizace dnes i přes výhrady podepsal prezident Petr Pavel. Průměrná měsíční penze tak vzroste o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun.

Miloš Zeman

Prezident Zeman: Stát, který šetří na důchodcích, není dobrý stát

Domov

Stát, který šetří na důchodcích, není dobrý stát, řekl končící prezident Miloš Zeman na novinářský dotaz ke schvalování vládního návrhu na omezení červnové valorizace důchodů ve Sněmovně. Dobrý stát podle něj má poskytovat podporu těm, kteří se nemohou bránit. Zeman to řekl na tiskové konferenci po setkání s maďarskou prezidentskou Katalin Novákovou.

Důchdoci, ilustrační fotografie

Zvyšování věku by se netýkalo lidí, kteří mají krátce před penzí

Domov

Zvažované další zvyšování důchodového věku by se netýkalo lidí, kteří mají krátce před důchodem. Dotklo by se případně až pracovníků, kteří mají do penze třeba 20 či 30 let. Rozlišily by se také náročné profese, které by mohly odejít na odpočinek dřív. Na tiskové konferenci po své návštěvě ministerstva kultury to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Důchodci, ilustrační fotografie.

Domov

ČSSZ: Výchovné k penzi má od ledna 1,4 milionu seniorek za tři miliony dětí

Bonus 500 korun za vychované dítě ke starobnímu důchodu dostává letos od ledna téměř 1,4 milionu seniorek. V prvním měsíci letošního roku jim Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplatí toto takzvané výchovné za zhruba tři miliony jejich potomků. ČTK to sdělila mluvčí úřadu Jitka Drmolová.

Důchdoci, ilustrační fotografie

Podíl předčasných důchodců od r. 2010 vzrostl z 19 na 29 procent

Domov

Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku roste. Letos v září tvořili už skoro 29 procent všech starobních důchodců. V roce 2010 to bylo 19 procent. Trvale krácenou penzi má kvůli dřívějšímu nástupu na odpočinek 676.400 seniorů a seniorek, tedy téměř o čtvrt milionu víc než před 12 lety.

Důchodci, ilustrační fotografie.

Česká správa sociálního zabezpečení čelí náporu lidí kvůli předčasným důchodům

Domov

Česká správa sociálního zabezpečení čelí náporu lidí kvůli předčasným důchodům. Podle ředitele správy Františka Boháčka by se měli vyhnout osobní návštěvě a formulář pro uplatnění nároku by měli posílat poštou nebo elektronicky. Zájem vzrostl po polovině října po zveřejnění informace, že výpočet předčasné penze je navzdory trvalému krácení letos vyšší, než by byl řádný důchod příští rok.

Důchdoci, ilustrační fotografie

Senioři se často pohybují kolem hranice chudoby, hůře jsou na tom osamělí

Domov

Z lidí, kteří žijí v ČR pod hranicí chudoby, je podle odhadů asi polovina seniorů. Hůře jsou na tom ti, kteří žijí sami. Letos vystoupal podíl chudých lidí z dlouhodobých zhruba deseti procent na jaře na 17 procent, v červenci se snížil na 14 procent. Pomohla valorizace důchodů, řekla dnes na tiskové konferenci náměstkyně ministra práce a sociálních věcí (MPSV) Zdislava Odstrčilová (KDU-ČSL).

Důchodci, ilustrační fotografie.

Svět

Průzkum: Nejlepší důchodový systém mají Island, Nizozemsko a Dánsko

Nejlepší penzijní zabezpečení poskytují Island, Nizozemsko a Dánsko. Vyplývá to z každoročního průzkumu, který porovnává 44 systémů důchodového zabezpečení na celém světě a zahrnuje 65 procent světové populace. Průzkum dnes zveřejnila společnost Mercer CFA Institute, která se zabývá poradenstvím v oblasti penzí.

Důchodci

V EU začne fungovat bezplatná linka pro seniory s jednotným číslem 116 100

Svět

Seniorky a senioři by se už brzy mohli odkudkoliv z Evropské unie dovolat na speciální seniorskou krizovou linku s jednotným číslem 116 100. Informace, rady či podporu by na ní měli získat ve svém jazyce. Hovory budou zdarma. ČTK to řekl ředitel organizace Elpida Jiří Hrabě. Podle něj by se na zavedení unijního čísla mohli tento týden v Praze dohodnout ministři sociálních věcí z členských států. V Česku teď fungují bezplatné seniorské linky organizace Elpida s číslem 800 200 007 denně od 08:00 do 20:00 či organizace Život 90 s číslem 800 157 157 nonstop.

Mileniálové a odchod do důchodu

Horkem jsou nejvíc ohroženi senioři, děti do čtyř let nebo těhotné

Domov

Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let, těhotné, kojící nebo velmi drobné ženy. Ve vyšším riziku jsou také lidé léčící se s nemocemi srdce, vysokým krevním tlakem, užívající léky na depresi či nespavost nebo osoby s nadváhou. Venku by měli pobývat spíš ráno a v podvečer. V tiskové zprávě o rizicích horka dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Vláda ČR

Domov

Příspěvek k důchodům 6000 Kč Fialova vláda zřejmě odmítne

Jednorázový příspěvek k důchodům 6000 korun, jak jej navrhli poslanci opozičního ANO, koaliční vláda Petra Fialy (ODS) zřejmě odmítne pro rozpočtovou nezodpovědnost. Zákonodárcům pošle kabinet k předloze podle podkladů pro středeční schůzi záporné stanovisko. Penzisté by měli peníze dostat podle návrhu poslanců ANO vesměs v září. Zákonodárci předlohu do té doby s největší pravděpodobností neprojednají.

Ilustrační fotografie

Domov

V Česku žijí statisíce seniorů nedůstojně, potýkají se s chudobou

Až 889.000 seniorů v Česku nežije důstojný život a potýká se s příjmovou chudobou a související rezignací na život. Vyplývá to z průzkumu k projektu Neviditelní, za nímž stojí společnost Provident Financial, Spotřebitelské fórum a Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA).

Důchodci

Vědcům se podařilo omladit kožní buňky o 30 let, je naděje na zpomalení stárnutí

Revue

Vědcům z Cambridgeské univerzity se podařilo omladit kožní buňky 53leté ženy do podoby, jakou mají buňky 23letého člověka. Doufají, že jejich poznatky budou v budoucnu využitelné pro zmlazení buněk i dalších tělesných orgánů. Cílem výzkumu je vyvinout léčbu nemocí vázaných na přibývající věk, například diabetu, nemocí srdce a neurologických poruch.

Důchdoci, ilustrační fotografie

ANO chce příspěvek 6000 korun pro důchodce

Domov

Stínová vláda ANO požaduje po kabinetu Spolu a Pirátů se STAN mimořádný příspěvek pro důchodce 6000 korun, zvýšení rodičovského příspěvku, vrácení slev na jízdné nebo snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na nulu u základních potravin a stanovení jejich maximálních cen. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně návrhy představil bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).

Aktuálně se děje

25. května 2024 21:53

Zastavení invaze do Rafahu posílí Hamás, tvrdí Británie

Britská vláda zkritizovala rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Podle Londýna toto rozhodnutí posílí palestinské hnutí Hamás, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy