Politici vládní koalice v souvislosti s dnešním rozsudkem na sociálních sítích připomínají, že si hnutí ANO jako jeden ze svých cílů vytyčilo boj proti korupci. V korupční kauze na radnici Brno-střed dnes Krajský soud v Brně uložil Švachulovi 9,5 roku vězení, trest je nepravomocný. Švachula vinu popřel.

"Já už jsem v minulosti několikrát řekl, že byla zásadní chyba, že se lidé jako pan Švachula do hnutí dostali. On konkrétně přišel z brněnského korupčního systému ODS a svým chováním, které se naučil v této tradiční straně, neuvěřitelně pošpinil naše jméno," uvedl Babiš.

Považuje to i za chybu krajské organizace ANO, věc pak řešil Babiš osobně. "Nejen, že jsme ho vyloučili hned, jak to vyšlo najevo, ale zrušili jsme kvůli němu i celou organizaci v Brně, abychom se od něj a jemu podobných očistili. Hnutí jsem zakládal jako protikorupční a takovými aférami ho nenechám poškozovat," dodal bývalý premiér.

Také místopředsedové ANO Radek Vondráček a Karel Havlíček považují za důležité, že hnutí Švachulu dříve vyloučilo ze svých řad. Na dotaz ČTK dále podobně jako Babiš uvedli, že si Švachula návyky přinesl ze svého dřívějšího působení v ODS. Dnešní rozsudek oba respektují.

"(Švachula) Zřejmě vycítil, že hnutí ANO je na vzestupu a snažil se na tom vydělat. Zakládáme si na tom, že jsme protikorupčním hnutím a nic na tom nezmění ani naprosté selhání jednotlivce," sdělil ČTK Vondráček.

ANO se podle Havlíčka se Švachulovými aférami rychle vypořádalo, vyloučilo ho a rozprášilo i krajskou organizaci v Brně. "To je potvrzení, že fungujeme dobře. Selhání jedince nelze nikdy zabránit, důležité je to, že nikoho nekryjeme a okamžitě s ním končíme," poznamenal.

Politici vládní koalice po dnešním rozsudku připomínali zejména cíl ANO být protikorupčním hnutím. "Skrz úplatky si (Švachula a další potrestaní) nakradli 47 milionů korun. To je ten Babišův 'boj proti korupci'. S transparentním státem by ani neměli šanci krást. Než vylezou z vězení, tak už ho snad budeme mít," uvedl na twitteru předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Podle prvního místopředsedy lidovců Jana Bartoška má protikorupční hnutí ANO prvního odsouzeného za korupci a ovlivňování veřejných zakázek. Bartoškův stranický kolega a hejtman jihomoravského kraje Jan Grolich rozsudek v kauze Stoka uvítal. "Devět a půl roku pro Švachulu je dobrá zpráva. Na Špilberku by bylo dost místa i pro další, co si ze státu udělali dojnou krávu," komentoval rozsudek na twitteru. Brněnský hrad Špilberk v minulosti sloužil jako vězení.

K rozsudku se vyjádřila i předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní se Švachula chtěl spolu s dalšími obohatit na úkor daňových poplatníků o více než 260 milionů korun. "Profikorupční hnutí ANO," uvedla na twitteru.