reklama

Vláda se zaměřuje na ozdravení veřejných financí, což považuje premiér za nutný předpoklad pro reálnou diskuzi o euru v České republice. Prezident Petr Pavel ve svém novoročním projevu vyzval k tomu, aby Česko začalo konkrétními kroky směřujícími k přijetí eura.

Premiér Fiala před novináři uvedl, že diskuse o přijetí eura v Česku se může zintenzivnit před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu, ale v současné době není postavena na reálných základech. Podotkl, že priorita vlády spočívá v ozdravování a konsolidaci veřejných financí, což považuje za klíčový předpoklad pro možnou debatu o zavedení eura v budoucnu.

Premiér Fiala zdůraznil, že v posledních letech Česko nesplnilo kritéria pro vstup do eurozóny, zejména ve veřejných financích, kde bylo omezení na tři procenta hrubého domácího produktu. Česká republika se má poprvé od začátku pandemie covidu-19 dostat letos pod tuto hranici. Fiala také upozornil na nesplnění kritérií v oblasti inflace a úrokových sazeb, stejně jako na absenci Česka v evropském mechanismu směnných kurzů ERM II.

Premiér neodmítá debatu o zavedení eura, ale zdůrazňuje, že musí být postavena na zájmu českých občanů. Kabinet se snaží pomáhat firmám, které mají prospěch ze setrvání v eurozóně, například poskytováním možnosti vést účetnictví, vyplácet mzdy a odvádět daně v eurech od letošního roku.