Podání stížnosti oznámil Janeček na twitteru. Vyjádření soudu ČTK zjišťuje.

"Pro spravedlivost a všechny občany České republiky," napsal Janeček. Podle dřívějšího vyjádření si je jistý tím, že nasbíral více než 50.000 podpisů pro svou kandidaturu na prezidenta. Významná část z nich nebyla uznána na základě špatných pravidel, uvedl.

NSS minulý týden v úterý oznámil, že zrušil dvě rozhodnutí ministerstva vnitra, které původně neregistrovalo Karla Diviše kvůli nedostatku podpisů občanů, a naopak Denisu Rohanovou, podpořenou členy bývalé Poslanecké sněmovny, do voleb pustilo. V obou případech vnitro podle soudu chybovalo. Janečkův podnět ale soud zamítl. Sice uznal několik stovek podpisů, které vnitro původně nezapočítalo, ani tak se ale Janeček nedostal přes požadovanou hranici 50.000 občanských podpisů.

Na soud se plánuje obrátit také Rohanová. Předseda ÚS Pavel Rychetský minulý týden ČTK řekl, že soud udělá vše pro to, aby o případných stížnostech nezaregistrovaných kandidátů na prezidenta rozhodl včas, tedy ještě před lednovými volbami, i když není vázán žádnými lhůtami.

"Učiníme vše pro to, aby se mohlo konat jak první, tak posléze druhé kolo prezidentské volby v řádném termínu," řekl Rychetský. První kolo prezidentských voleb se bude konat 13. a 14. ledna příštího roku.

U Rohanové problém spočíval v tom, že ji podpořili výhradně členové bývalé Sněmovny, a to ještě v roce 2021, před vyhlášením nadcházejících prezidentských voleb. Končící poslanci či senátoři podle NSS nemohou takto "natáhnout" svůj politický vliv daleko za konec mandátu.