reklama

Zdravotní pojišťovny také dál nebudou platit PCR testy laboratořím, se kterými ještě před epidemií covidu-19 neměly smlouvy. Mluvčí VZP Viktorie Plívová dnes na dotaz ČTK odpověděla, že půjde asi o desetinu míst. Povolení testovat mělo dosud podle Státního zdravotního ústavu více než 150 laboratoří.

"S ohledem na zklidnění epidemické situace se VZP ČR s Ministerstvem zdravotnictví ČR dohodla na ukončení proplácení PCR testů prováděných dodavateli, kteří nemají smlouvu s pojišťovnou," uvedla.

Pacienti podle ní změny nepocítí, protože síť laboratoří a odběrových center zůstává dostatečně hustá a je připravená i na případný opětovný výrazný nárůst potřeby PCR testování. Lidé stále mají z veřejného zdravotního pojištění hrazené PCR testy k diagnostikování covidu-19 nařízené lékařem nebo hygienou a navíc jeden měsíčně na vlastní žádost.

V době nejvyšší potřeby testování ministerstvo zdravotnictví souhlasilo s tím, aby se z veřejného zdravotního pojištění platilo i laboratořím a odběrovým místům, která v té době smlouvu na PCR testování neměly. Povolení testovat mělo dosud více než 150 laboratoří. Vznikala tak i odběrová místa mimo zdravotnická zařízení, například v různých kontejnerech na parkovištích obchodních domů. K dnešnímu ministerstvo zdravotnictví eviduje 486 testovacích míst.

"Kapacity laboratoří i odběrových míst bylo žádoucí nastavit na maximum, zejména v době kulminující pandemie, kdy se přistoupilo k nestandardnímu řešení a začalo se s proplácením testování právě i těm subjektům, které s VZP neměly smlouvu," dodala Plívová. Pojišťovna je podle ní připravená smlouvu s novým poskytovatelem uzavřít, pokud by někde vznikl lokální problém.

Epidemie koronaviru v současné době stagnuje, v některých regionech mírně klesá. Od začátku března je v pracovních dnech ale stále pozitivně testováno více než 9000 lidí. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ve středu řekl, že reálné počty nově nakažených jsou dvakrát až třikrát vyšší. V současné době se v pracovní dny testuje metodou PCR vyhodnocenou v laboratoři zhruba 20.000 až 25.000 vzorků, v době nejvyššího náporu na testování jich bylo i více než 110.000.

Opatřením pojišťovna také do konce března nařizovala, jakou provozní dobu mají odběrová místa mít. Fakultní nemocnice je musely mít v provozu nejméně osm hodin denně každý den v týdnu, nemocnice s urgentním příjmem alespoň pět dní v týdnu a ostatní odběrová místa alespoň tři dny v týdnu.

Některé nemocnice už na tyto změny zareagovaly. Například pražská Nemocnice Na Františku na facebooku informovala, že provoz odběrového centra k dnešnímu dni ukončuje. Podobně zavře také očkovací centrum. "Důvodem k uzavření obou center je již delší dobu trvající nízký zájem veřejnosti o očkování a odběry, přičemž očkovacích i testovacích kapacit je v hlavním městě stále dostatek," uvedla nemocnice.

Provozní dobu upravila podle informací na facebooku také Všeobecná fakultní nemocnice, nově bude testovací místo otevřeno jen do 15:30. V posledních týdnech některé pražské fakultní nemocnice stěhovaly očkovací místa proti covidu-19 do menších prostor a ty dosavadní využívají pro takzvané UA pointy, tedy nízkoprahové ambulance pro akutní péči o uprchlíky z Ukrajiny. Na místě dřívějšího očkovacího centra vznikl UA point například ve Fakultní nemocnici v Motole nebo Thomayerově fakultní nemocnici.