Fiktivní nařízení ministerstva vnitra o znovuzavedení kontrol na státních hranicích obdržela policie podle Majera v 07:00. "Na základě toho jsme aktivovali společné operační plány k provedení znovuzavedení kontrol," popsal Majer.

Ochranu hranic bude policie trénovat na bývalých hraničních přechodech Lanžhot, Mikulov a Starý Hrozenkov. Ozbrojené složky podle Majera budou simulovat opravdové podmínky, které by nastaly v případě nutnosti kontroly zavést, vyzkouší si také zadržení většího počtu migrantů, které budou představovat figuranti. Policisté také vystaví registrační místo pro zadržené lidi u přechodu Lanžhot. Majer dodal, že při akci bude nasazená speciální technika cizinecké policie, mimo jiné drony letecké služby.

Hasičů se cvičení účastní asi 80. Podle náměstka Petra Ošlejška při cvičení zajistí výstavbu zázemí pro registrační místo. "Naši kolegové vyjeli na místo, provedli průzkum terénu a v současné době už finišuje výstavba logistického zázemí," uvedl Ošlejšek. Celní správa nasadí zhruba 40 příslušníků, při cvičení bude využívat například zavazadlový rentgen, zapojí také psy cvičené na vyhledávání lidí, dodal šéf celníků Milan Poulíček.

Úkolem vězeňské služby bude podle ředitele odboru vězeňské a justiční stráže Jiřího Prince eskortování zadržených do a z registračního místa. "Budeme disponovat jedním autobusem z Vazební věznice a ústavu pro výkon zabezpečovací detence v Brně a pětičlennou posádkou včetně řidiče," dodal Princ.

Do cvičení se zapojí i zdravotníci ministerstva vnitra. Podle ředitele zdravotnického zařízení vnitra Miroslava Červenky bude jejich úkolem ošetření zadržených lidí, kontrola kvůli případným infekčním nemocem a jejich případné dopravení do nejbližšího zdravotnického zařízení.

Policie znovuzavedení hraničních kontrol nacvičovala v minulosti několikrát. Poslední cvičení se konalo v listopadu 2019 a policisté spolu s armádou, hasiči a celní správou při něm hlídali pět hraničních přechodů v Moravskoslezském kraji.

Cizinecká policie v loňském roce odhalila při nezákonné migraci 7093 cizinců, což byl oproti roku 2019 nárůst o téměř 25 procent. Většina, konkrétně 6645 lidí, byla zadržena při nelegálním pobytu, zbytek pak při nelegální migraci přes vnější schengenskou hranici. Čísla však velmi ovlivnili lidé, kteří na území Česka vstoupili v rozporu s nařízeními ministerstva zdravotnictví. Ta v prvním pololetí loňského roku omezovala nebo přímo zakazovala jejich pobyt v zemi kvůli šíření nemoci covid-19. Nárůst zadržených při nelegální tranzitní migraci se zase projevil ve druhé polovině roku.

V letošním roce se zatím počet zadržených lidí při nelegální migraci také zvyšuje, k poslednímu červnu jich bylo evidováno 5430, v porovnání se stejným obdobím v loňském roce jde o více než dvěstěprocentní nárůst.