Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie bude dohlížet na ministry zahraničí zemí NATO. V akci budou stovky lidí

Policie ČR, ilustrační foto.
Policie ČR, ilustrační foto.
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Policie finišuje s přípravami na jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO, které ve čtvrtek a v pátek hostí Praha. Do souvisejících opatření budou zapojeny stovky strážců zákona. Do Česka dorazí generální tajemník aliance Jens Stoltenberg či šéf americké diplomacie Antony Blinken. 

Policie ve středu na sociální síti X uvedla, že setkání šéfů diplomacií pro ni znamená nasazení stovek policistů z řad Ochranné služby, Útvaru na ochranu prezidenta republiky, pražské policie a dalších útvarů, například z pyrotechnické služby.

"Budeme zajišťovat bezpečnost desítek delegací a opatření bude primárně směřovat do míst, kde budou probíhat jednání. Obyvatelé a návštěvníci Prahy mohou zaznamenat skutečně jen mírné dopravní komplikace při přesunu většího množství kolon," uvedli policisté a požádali lidi o trpělivost. 

Neformální zasedání Severoatlantické rady (NAC) na úrovni ministrů zahraničních věcí se uskuteční 30. - 31. května v Praze. Schůzka proběhne v roce, kdy NATO slaví 75. výročí a Česká republika 25 let od vstupu do aliance. Předsedat jí bude generální tajemník aliance Jens Stoltenberg, jehož vyznamená prezident Petr Pavel. České ministerstvo zahraničních věcí o zasedání informovalo již v únoru.

"Letos uplyne 25 let od vstupu ČR do NATO a 22 let od pražského summitu, na kterém jsme do Aliance pozvali dalších sedm zemí střední a východní Evropy," připomněl tehdy ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Setkání je podle jeho slov také připomínkou 75. výročí od založení Aliance. Zároveň zdůraznil, že schůzka bude největší alianční akcí v Česku od summitu v Praze v roce 2002.

Pražský hrad upozornil, že celý areál včetně zahrad a návštěvnických objektů bude ve čtvrtek ze státně-reprezentačních důvodů od 13:00 uzavřen pro veřejnost. 

Témata:  Policie ČR NATO

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy