Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie ČR v Praze získala modernizované stání pro služební plavidla

Modernizované stání pro služební plavidla Policie ČR v Praze bylo uvedeno do provozu Fotogalerie +12
Modernizované stání pro služební plavidla Policie ČR v Praze bylo uvedeno do provozu
Foto: Ředitelství vodních cest ČR

Dnes v Praze na Veslařském ostrově proběhla slavnostní inaugurace modernizovaných stání služebních plavidel Policie ČR, kterou vedli náměstek ministra dopravy Václav Bernard, policejní prezident genpor. Martin Vondrášek, ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů a primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda. Tato zařízení budou sloužit pražskému poříčnímu oddělení.

„Ministerstvo dopravy dlouhodobě podporuje rozvoj nákladní, osobní i rekreační vodní dopravy. Jsme si vědomi toho, že nestačí jen stavět vodní cesty a přístaviště, ale je potřeba zajistit i zázemí pro bezpečnost na vodě. Význam činnosti policie na českých vodních cestách dále narůstá spolu se zvyšujícím se počtem malých rekreačních plavidel řízených jejich vůdci s omezenými zkušenostmi. Jsme proto velmi rádi, že můžeme spolupracovat s Policií ČR při zajištění potřebného zázemí pro dozor nad bezpečností, obdobně jako se děje například na nových dálnicích,“ prohlásil Václav Bernard, náměstek ministra dopravy.

„Pražské poříční oddělení zajišťuje širokou a zároveň vysoce specifickou škálu činností souvisejících s bezpečností na vodních plochách, k čemuž potřebuje nejen kvalitní zázemí pro personál, ale také pro používanou techniku. Těší mne, že se za výrazného přispění Státního fondu dopravní infrastruktury podařilo právě tolik potřebné plovoucí garáže vybudovat a mé poděkování proto patří každému, kdo se na úspěšné realizaci projektu jakkoliv podílel,“ uvedl policejní prezident genpor. Martin Vondrášek.

„To, že Ředitelství vodních cest ČR vybavilo stání služebních plavidel poříčního oddělení Policie ČR v Praze na Veslařském ostrově plovoucím molem s dalbami, které umožňují bezpečné stání služebních plavidel i za největších povodní je nesmírně dobrou zprávou pro Pražany,“ řekl primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda. „Máme Vltavu rádi, Vltava má ráda nás, ale občas trochu zlobí. Teď je významně zlepšena akceschopnost Policie ČR v rámci Integrovaného záchranného systému. A to posiluje bezpečnost, která pro vedení Prahu jednou z největších priorit.“

„Ředitelství vodních cest ČR v rámci své investiční akce vybavilo v roce 2015 stání služebních plavidel poříčního oddělení Policie ČR v Praze na Veslařském ostrově plovoucím molem s dalbami, které umožňují bezpečné stání lodí i za největších povodní. V průběhu loňského roku jsme pak molo modernizovali a doplnili o nové plovoucí garáže, které poskytují ochranu proti povětrnostním vlivům. V nových garážích je prostor pro 5 lodí policie,“ popisuje Lubomír Fojtů, ředitel ŘVC ČR. 

Stání pro služební plavidla tvoří dvě kryté garáže. Jedna garáž pojme dvě plavidla a druhá tři plavidla pro dozorovou činnost a zásahy policie na řece Vltavě. Každé místo pro vyvázání lodě je široké 3,5 až 4 m a dlouhé 10,8 m, aby pojmulo celé spektrum plavidel užívaných policií. Kryté stání tvořené mohutnými železobetonovými plováky vyplněnými polystyrenem a ocelovou konstrukcí s plechovým opláštěním zajišťuje pohodlný přístup k plavidlům za každého počasí. Jedno stání ve dvojgaráži je navíc vybaveno zdvihacím zařízením, které umožní vyzvednout plavidlo o největší hmotnosti 10 tun až metr nad hladinu pro pravidelnou kontrolu dna a pohonné části a údržbu. Vlastní garáže jsou upevněny k plovoucímu molu délky 45 m vybudovanému před 9 lety. Pomocí vysokovodních daleb je pak zajištěna možnost pohybu mola včetně nových garáží nahoru a dolů spolu s hladinou řeky Vltavy. Stání tak neohrozí ani největší povodně, jaké Praha zažila v roce 2002.

Témata:  Policie ČR

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.