Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie nemohla útoku na FF UK zabránit. Podle inspekce však je prostor pro zlepšení

Policie ČR, ilustrační fotografie.
Policie ČR, ilustrační fotografie.
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Žádný z příslušníků policie není podezřelý z trestného činu v souvislosti se zásahem při tragické prosincové střelbě v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, uvedl ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Vít Hendrych na čtvrtečním jednání sněmovního bezpečnostního výboru. Inspekce však vidí prostor pro zlepšení policejní činnosti při podobných událostech. 

Podle inspekce sice není žádný z příslušníků podezřelý ze spáchání trestného činu, přesto má policie provést důkladnou analýzu postupů a metodiky, aby se lépe připravila na podobné případy v budoucnu. GIBS poskytne své návrhy, hodlá nabídnout i nestranné odborníky. Inspektoři podle Hendrycha shledali prostor pro zrychlení a zefektivnění policejních činností při takových událostech.

Závěry šetření jsou takové, že policie sice nemohla útoku na univerzitě zabránit, ale existuje prostor pro poučení. "Týká se to rámcově komunikace, obecně nějakých technologických dovedností, zvážení výstroje, výzbroje. Myslím, že policie udělala velký kus práce v této oblasti, ale vždy je prostor pro zrevidování po takovýchto událostech," vysvětlil šéf inspekce. 

Strážci zákona podle inspektorů dělali maximum, pracovali efektivně a postupovali logicky. "Ale určitě je velký prostor se poučit z těchto událostí," konstatoval Hendrych. "Podle našeho šetření policie zabránit této události nemohla," dodal s tím, že ukončení šetření uvolní policii ruce v tom směru, že nyní bude moci o případu informovat podle vlastního uvážení. 

Za problematickou věc označil ředitel GIBS úniky citlivých informací z bezpečnostních sborů. Apeloval přitom na všechny zúčastněné, aby vnímali škodlivost takového jednání. Inspekce vyhodnocovala tisíc stran dokumentů či kamerové záznamy, závěrečná zpráva má přibližně 50 stran. 

Útok v budově FF UK na náměstí Jana Palacha se odehrál ve čtvrtek 21. prosince. Nepřežilo jej 14 lidí, mezi oběťmi byli studenti i vyučující. Pachatel už předtím zavraždil svého otce v domě v Hostouni na Kladensku. Následně se ukázalo, že je zodpovědný také za dvojnásobnou vraždu muže a dítěte v Klánovickém lese, která se stala o necelý týden dříve. 

Témata:  Policie ČR střelba Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS)

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy