reklama

Úřad vnitřní kontroly nezjistil pochybení, uvedl jeho ředitel Michal Tikovský na úterní tiskové konferenci policie. "Postup policistů byl v souladu s platnými právními předpisy a interními akty řízení. Zásah policie lze hodnotit jako rychlý a profesionální," konstatoval Tikovský.

Do budoucna doporučil pro případ podobné události vhodnější krizovou komunikaci s dotčenými institucemi. V tomto případě šlo o Filozofickou fakultu UK. "O skutečnosti, že je po střelci pátráno, nebylo výslovně informováno vedení fakulty, ale pouze zaměstnanci fakulty, s nimiž policisté hovořili," uvedl ředitel úřadu.

Policisté během úterní tiskové konferenci pustili další video ze zásahu ve fakultní budově na náměstí Jana Palacha, které doprovázel detailní popis dění na záběrech.

Motiv útočníka je stále předmětem prověřování, uvedl náměstek pražského krajského policejního ředitele Vojtěch Motyka. V případu předcházející dvojnásobné vraždy v Klánovicích vyloučili kriminalisté vztahový motiv. Pohyb střelce v den útoku má policie zmapovaný, sdělil policejní prezident Martin Vondrášek.

Motyka také potvrdil, že pachatel zanechal dopis, jehož obsah nechtěl v tuto chvíli komentovat. Dosavadní policejní šetření ukázalo, že zbraně si během roku 2023 pořídil legálně. Podle pracovní vyšetřovací verze získal potřebné finanční prostředky prostřednictvím půjčky.

Všechny tři případy, které spojuje jediný podezřelý, jsou momentálně vyšetřovány pro trestný čin vraždy.

Útok v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha se odehrál ve čtvrtek 21. prosince. Nepřežilo jej 14 lidí, mezi oběťmi byli studenti i vyučující. Pachatel už předtím zavraždil svého otce v domě v Hostouni na Kladensku. Následně se ukázalo, že je zodpovědný také za dvojnásobnou vraždu muže a dítěte v Klánovickém lese, která se stala o necelý týden dříve.