reklama

"Po devíti dnech od tragické střelby můžeme konstatovat, že z uvedeného celkového počtu téměř 90 případů jsme již pět skutků ukončili v rámci zkráceného přípravného řízení a v dalších 55 případech jsou zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z konkrétního trestného činu," uvedl tiskový mluvčí policie Jozef Bocán.

Nejčastěji, konkrétně v téměř třech desítkách případů, jde o schvalování trestného činu. Jedenáct případů se týká nebezpečného vyhrožování, sedm případů násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a šest případů šíření poplašné zprávy.

"Stále platí, že v přístupu k případům, kdy někteří jedinci tento bezprecedentní násilný akt schvalují, či dokonce vyhrožují jeho napodobením, budeme aktivní a nekompromisní. Takové jednání je nejen krajně nevkusné, ale většinou také za hranou trestního práva," řekl policejní prezident Martin Vondrášek.

Nejvíce případů, konkrétně 31, řeší policisté v Praze. Policie uvedla, že tři z autorů nenávistných příspěvků museli být převezeni k psychiatrickému vyšetření.

"Naší snahou je a bude co nejdříve dospět ke konkrétnímu člověku, který za příspěvkem stojí, ověřit reálnost případné hrozby či nebezpečí a následně přivést konkrétní osobu k odpovědnosti ať už správní nebo trestní. Rád bych také poděkoval široké veřejnosti, že k takovýmto projevům není lhostejná, oznamuje nám je a velice dobře s námi spolupracuje," dodal Vondrášek.