Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie se obsáhle vyjádřila k zásahu na FF UK. Vondrášek přiznal chyby

Martin Vondrášek
Martin Vondrášek
Foto: Policie ČR

Policisté ve čtvrtek uvedli, že se chtějí poučit z chyb během zásahu při prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Policejní prezident Martin Vondrášek zmínil například chyby v komunikaci strážců zákona. Pražský policejní šéf Petr Matějček pak přiznal, že i po půl roce je frustrující, že pachatele měli kousek od sebe. 

Vicepremiér Rakušan na uvedl prozradil, že policisty zbavil mlčenlivosti, aby mohli společnost předat maximum možných informací. Policejní prezident Martin Vondrášek vzápětí apeloval, aby lidé rozlišovali mezi tím, co strážci zákona mohli vědět už 21. prosince, a tím, co vědí až nyní. Podle toho je pak zásah během osudného dne nutné posuzovat. 

Šéf policie zmínil závěry Generální inspekce bezpečnostních sborů, podle nichž se má policie zlepšit v pěti oblastech. Jde o zjišťování a sdílení informací, změny v souvislosti se zbraňovou legislativou, problematiku lokalizace mobilních telefonů, komunikaci s dalšími subjekty a osobami mimo policii a také samotný zásah proti aktivnímu střelci.

Vondráček přiznal, že ideální nebyla komunikace s představiteli filozofické fakulty, kdy nikdo nebyl v kontaktu s děkankou. Policisté už se na tuto problematiku soustředí při výcviku. Vady podle prezidenta vykazovala také psychosociální pomoc po zásahu.  

Policejní prezident zmínil, že inspekce nenašla žádné nedostatky na samotném zásahu, přesto doporučila pokračovat ve výcviku, například co se týká evakuace osob. "Potřebujeme doplnit a obměnit dlouhé zbraně a balistické prostředky," komentoval doporučení ohledně zlepšení výzbroje. 

Podle Vondráška je nutné zlepšit legislativu a kontrolu centrálního registru zbraní. Podotkl, že ten je deset let starý a nemá analytickou nástavbu. "Naprogramovali jsme nový systém a snažíme se výstupy ověřovat," uvedl. Zdůraznil, že musí také docházet ke sdílení informací mezi psychology či psychiatry a praktickými lékaři. 

Podle náměstka pro službu kriminální policie Tomáše Kubíka se chce policie z případu co nejvíce poušti. Proto už od 9. ledna funguje pracovní skupina, která má navrhnout opatření. "

Krajský policejní šéf Petr Matějček řekl, že policie po telefonátu kamarádky pachatele neměla zprávy, že se chystá provést děsivý čin. "K těmto informacím se policie dostala až poté. Žádná indicie, že by chtěl hromadně vraždit nebo spáchat podobný čin, nezazněla," uvedl. Útočník podle něj vstoupil do budovy fakulty ve 13:24, minutu před policisty. 

Matějček rovněž vysvětlil, že kvůli zastaralému kamerovému systému školy, který ukazuje záběry v reálném čase, se nešlo ihned podívat na záznam. Získání náhledu trvá několik hodin. "Pachatel navíc změnil svou vizáž, myslíme si, že to udělal záměrně, aby nebyl poznat," prozradil. 

Policisté se nakonec odebrali do jiné budovy v Celetné ulici, a to na doporučení studijní referentky. Podle krajského policejního šéfa šlo o konkrétní stopu. "Je to pro nás frustrující, že jsme ho měli kousek od sebe, ale vycházeli jsme z toho, že konkrétní stopa je budova v Celetné, proto se další hlídky a prostředky přesunuly tam," dodal. 

Útok v budově FF UK na náměstí Jana Palacha se odehrál ve čtvrtek 21. prosince. Nepřežilo jej 14 lidí, mezi oběťmi byli studenti i vyučující. Pachatel už předtím zavraždil svého otce v domě v Hostouni na Kladensku. Následně se ukázalo, že je zodpovědný také za dvojnásobnou vraždu muže a dítěte v Klánovickém lese, která se stala o necelý týden dříve. 

Témata:  Policie ČR Martin Vondrášek střelba Univerzita Karlova

Aktuálně se děje

26. června 2024 8:55

Assange je volný. Do USA už ale nesmí

Spojené státy zakázaly Julianu Assangeovi vstup na své území bez uděleného povolení. V noci na středu to prohlásilo americké ministerstvo spravedlnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi podlehli Turecku. Na Euru 2024 končí

EURO 2024: Češi osmifinále nedosáhlo. V oslabení proti Turecku prohráli

Češi do poslední chvíle živili naději na vysněný postup do osmifinále, museli však v posledním zápase skupiny F porazit našeho neoblíbeného soupeře, tedy Turecko. Svěřenci kouče Ivana Haška nechtěli navazovat na předešlé dva podobné důležité duely s Tureckem na Eurech 2008 a 2016, které Češi nezvládli. A bohužel tato záporná bilance s tímto soupeřem na fotbalovém ME pokračuje nadále. Výrazný podíl na tom měl Antonín Barák, jenž už po dvaceti minutách hry musel předčasně ze hřiště po druhé žluté kartě a tudíž červené.