ČR převzala předsednictví na začátku července na půl roku od Francie. Do akce budou nasazeny během druhého pololetí tisíce policistů, u jednotlivých akcí půjde o stovky.

Hlavním úkolem policie je podle Vondráška starat se o bezpečnost delegací a jednání od příletu účastníků až po jejich odlet. Řadí se pod to zajištění bezpečnostního standardu na Letišti Václava Havla, bezpečná přeprava delegací a návštěvníků meetingů či zajištění bezpečnosti v místech ubytování.

Dále jde o pyrotechnické a bezpečnostní prověrky jednacích místností, v nichž se uskuteční citlivé a velmi citlivé akce, zejména v pražském Kongresovém centru, které na základě usnesení vlády užívá výsad chráněného objektu. Policie také pomáhá s akreditací účastníků, s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zajišťuje prostřednictvím Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) kybernetickou bezpečnost.

Nad všemi místy, kde se budou konat citlivá či velmi citlivá jednání, je pak vyhlášena bezletová zóna. "Nasazujeme i naše technologie k eliminaci bezpilotních leteckých prostředků," řekl policejní prezident.

Kromě ochranné služby a útvaru na ochranu prezidenta jsou v souvislosti s předsednictvím nasazeny pyrotechnická služba, NCOZ, jež komunikuje denně se zpravodajskými službami a vyhodnocuje bezpečnostní rizika, letecká služba či další organizační články policejního prezidia. Za veřejný pořádek a bezpečnost dopravy podle Vondráška nese největší odpovědnost krajské ředitelství hlavního města Prahy. "Kromě těchto útvarů bude na vybrané meetingy vyrážet z jednotlivých krajských ředitelství celkem 120 hlídek," uvedl Vondrášek. Pomáhat budou zejména s doprovodem kolon.

Nařízením vlády bylo do akce povoláno též 150 příslušníků armády, Vojenské policie a celníků. Pomáhat budou s řízením vozidel, přepravou účastníků jednání, pyrotechnickými prohlídkami a celníci s kontrolou vozidel a materiálů.

Ředitel pražské policie Petr Matějček uvedl, že v Praze se nechystají trvalé uzavírky, nýbrž operativní při průjezdech kolon. Těch budou podle něj desítky denně, největší nápor očekává od pondělka do čtvrtka. "Bohužel občané si budou muset zvyknout, že jich bude mnoho a pokud budou projíždět exponovanými místy, policie udělá nějaká opatření pro průjezd," poznamenal. V současnosti nejsou podle Matějčka hlášeny žádné velké demonstrace.

Připravenost policie prověří hned příští týden, kdy se v Praze uskuteční tři neformální ministerské rady. V pondělí a úterý se sejdou ministři vnitra a spravedlnosti zemí EU, ve středu a ve čtvrtek ministři životního prostředí a v pátek Rada pro obecné záležitosti.