Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie vyhodnotila 20 předsednických akcí jako rizikové

Policie ČR, ilustrační fotografie.
Policie ČR, ilustrační fotografie.
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Při českém předsednictví v Radě EU se uskuteční 332 akcí, z toho 50 mimo území České republiky. Policie vyhodnotila 20 z nich jako rizikové či velmi rizikové, řekl na dnešní tiskové konferenci policejní prezident Martin Vondrášek. Do Bruselu Česko vyšle 13 policistů, aby pomáhali zajišťovat předsednické akce.

ČR převzala předsednictví na začátku července na půl roku od Francie. Do akce budou nasazeny během druhého pololetí tisíce policistů, u jednotlivých akcí půjde o stovky.

Hlavním úkolem policie je podle Vondráška starat se o bezpečnost delegací a jednání od příletu účastníků až po jejich odlet. Řadí se pod to zajištění bezpečnostního standardu na Letišti Václava Havla, bezpečná přeprava delegací a návštěvníků meetingů či zajištění bezpečnosti v místech ubytování.

Dále jde o pyrotechnické a bezpečnostní prověrky jednacích místností, v nichž se uskuteční citlivé a velmi citlivé akce, zejména v pražském Kongresovém centru, které na základě usnesení vlády užívá výsad chráněného objektu. Policie také pomáhá s akreditací účastníků, s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zajišťuje prostřednictvím Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) kybernetickou bezpečnost.

Nad všemi místy, kde se budou konat citlivá či velmi citlivá jednání, je pak vyhlášena bezletová zóna. "Nasazujeme i naše technologie k eliminaci bezpilotních leteckých prostředků," řekl policejní prezident.

Kromě ochranné služby a útvaru na ochranu prezidenta jsou v souvislosti s předsednictvím nasazeny pyrotechnická služba, NCOZ, jež komunikuje denně se zpravodajskými službami a vyhodnocuje bezpečnostní rizika, letecká služba či další organizační články policejního prezidia. Za veřejný pořádek a bezpečnost dopravy podle Vondráška nese největší odpovědnost krajské ředitelství hlavního města Prahy. "Kromě těchto útvarů bude na vybrané meetingy vyrážet z jednotlivých krajských ředitelství celkem 120 hlídek," uvedl Vondrášek. Pomáhat budou zejména s doprovodem kolon.

Nařízením vlády bylo do akce povoláno též 150 příslušníků armády, Vojenské policie a celníků. Pomáhat budou s řízením vozidel, přepravou účastníků jednání, pyrotechnickými prohlídkami a celníci s kontrolou vozidel a materiálů.

Ředitel pražské policie Petr Matějček uvedl, že v Praze se nechystají trvalé uzavírky, nýbrž operativní při průjezdech kolon. Těch budou podle něj desítky denně, největší nápor očekává od pondělka do čtvrtka. "Bohužel občané si budou muset zvyknout, že jich bude mnoho a pokud budou projíždět exponovanými místy, policie udělá nějaká opatření pro průjezd," poznamenal. V současnosti nejsou podle Matějčka hlášeny žádné velké demonstrace.

Připravenost policie prověří hned příští týden, kdy se v Praze uskuteční tři neformální ministerské rady. V pondělí a úterý se sejdou ministři vnitra a spravedlnosti zemí EU, ve středu a ve čtvrtek ministři životního prostředí a v pátek Rada pro obecné záležitosti.

Témata:  Policie ČR

Související

Aktuálně se děje

14. února 2026 15:21

Významný moment pro Česko: Zelenskyj na MSC poděkoval Pavlovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově s projevem, ve kterém se zaměřil na paralely mezi současnou ruskou agresí a historickými událostmi 20. století. Varoval, že ruský prezident Vladimir Putin se pokouší o scénář velmi podobný tomu z roku 1938. Podle Zelenského doufá Kreml v to, že si podmaní část Ukrajiny stejně, jako tehdy nacistický diktátor Adolf Hitler získal část Československa díky Mnichovské dohodě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ministr zahraničí Petr Macinka a bývalá šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová

Macinka se postaral o mezinárodní ostudu. Namazal si ho na chleba, komentují politici jeho hádku na MSC

Sobotní večerní program Mnichovské bezpečnostní konference vyvrcholil prestižní panelovou diskuzí, která se věnovala hlubokému rozkolu uvnitř západní společnosti. Hlavními aktéry ostré názorové výměny se stali ministr zahraničí Petr Macinka a bývalá šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová. Tématem nebyla jen bezpečnostní situace, ale především střet mezi konzervativním viděním světa a progresivismem, který podle Macinky v posledních letech ovládl veřejný prostor na Západě.