Kontroly na 27 bývalých hraničních přechodech začaly minulý týden ve čtvrtek kvůli náporu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Trvat mají deset dnů do 8. října, podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) ale téměř jistě po této době neskončí.

Podle dosavadních údajů policisté od počátku kontrol prověřili přes 122.000 lidí, odhalili téměř 1300 migrantů a zajistili 34 převaděčů. Na Slovensko vrátili čtyři stovky migrantů a podmínky pro vstup podle nich nesplnilo na 480 lidí.

Rakušan v pondělí po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě uvedl, že je téměř jisté, že kontroly po deseti dnech neskončí. "Musíme počkat, až budou výsledky, až se ukáže, že na této migrační trase čísla objektivně klesají," uvedl. Podle něj je migrace celoevropským problémem, který nelze řešit jen mezi jednotlivými státy. Naznačil, že pomoc v souvislosti s migrační vlnou očekává i od Srbska. Jedna z uprchlických tras vede právě přes srbsko-maďarskou hranici, která je vnější hranicí Schengenu. Uprchlíci pak přes Maďarsko, Slovensko a Česko míří do Německa.

Minulý týden česká policie uvedla, že od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12.000 migrantů. Výrazně to překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Policie současně zadržela 125 převaděčů, zatímco v minulých letech to byly řádově jednotky či nižší desítky případů ročně.

V návaznosti na Česko minulý týden zahájilo kontroly na hranicích se Slovenskem také Rakousko. Slovensko v sobotu nasadilo hlídky na čtyři vybrané hraniční přechody s Maďarskem, posílilo i společné policejní hlídky, které pracují v Maďarsku v příhraničí se Slovenskem.