Ženě hrozí pět až deset let vězení. Peníze sedmapadesátiletá žena podle kriminalistů zaslala virtuálnímu zahraničnímu příteli, který se vydával za amerického lékaře.

Podle informací ČTK šlo o ZŠ Holečkova. Sedmapadesátiletá žena, která tam působila řadu let, byla propuštěna. Událost nakonec stála místo i ředitele školy, který odstoupil z funkce. "Kriminalisté ukončili vyšetřování zvlášť závažného zločinu zpronevěry částky přes 14,5 milionu korun z účtu základní školy v Olomouci a předali krajskému státnímu zástupci spis s návrhem na podání obžaloby proti sedmapadesátileté ženě," uvedl policejní mluvčí.

Peníze podle kriminalistů z odboru hospodářské kriminality žena postupně převáděla z účtu svého zaměstnavatele na svůj bankovní účet od 25. dubna do 14. června letošního roku. "Ty obratem vyměnila za eura, která převedla na několik zahraničních účtů v domnění, že je zasílá na úhradu poplatků spojených s doručením cenného balíku od virtuálního zahraničního přítele vydávajícího se za amerického lékaře na misi v Jemenu," uvedl již dříve policejní mluvčí Hejtman.

Podle informací ČTK se událost stala na ZŠ Holečkova, která je nadřízenou organizací pro ZŠ Rooseveltova a čtyři školky. Na věc se přišlo poté, co banka vedení školy upozornila na to, že na účtech nejsou prostředky na výplaty. Žena se poté sama dostavila na policii. Zpronevěra významně zkomplikovala škole finanční situaci, pomoci jí muselo město. V polovině července schválili olomoučtí zastupitelé poskytnutí návratné finanční pomoci ve výši 12 milionů korun na zajištění provozu a výplatu mimořádných odměn pro zaměstnance školy. Primátorův náměstek Otakar Štěpán Bačák (spOLečně) tehdy zastupitelům řekl, že radnice už poskytla škole finanční příspěvek na červnové výplaty.

Případ odhalil také to, že v této škole neměli pravidlo spolupodepisování bankovních příkazů druhým zaměstnancem. Radnice se proto ve školách rozhodla zmapovat aktuální praxi a zajistit, aby byly bankovní převody lépe jištěny.