"Přestože bylo při letních dopravních nehodách usmrceno 80 osob, proti loňskému roku evidujeme pokles fatálních následků. Na českých silnicích zemřelo za letošní letní období o 20 osob méně než v roce předešlém," konstatoval náměstek policejního prezidenta Tomáš Lerch.

Celkem se policisté zabývali 16.583 nehodami. Nejčastější příčinou nehod bylo stejně jako v minulosti nevěnování se plně řízení vozidla, nesprávné otáčení nebo couvání a jiný druh nesprávné jízdy. Na nehodovost mají kromě chování účastníků silničního provozu vliv také povětrnostní podmínky, technický stav vozidel a komunikací, dopravní výchova i policejní kontroly.

"Pozitivně se projevila přítomnost dopravních policistů na silnicích v průběhu celých prázdnin. Dopravní policisté prováděli nespočet dopravně bezpečnostních akcí, které byly zaměřeny na hlavní příčiny dopravních nehod a jejich následky," uvedl ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

Policisté se v létě zaměřili na řidiče osobních i nákladních vozidel, motocyklisty, řidiče autobusů, na tranzitní dopravu či vážení nákladních vozidel. Kontrolovali také dodržování nejvyšších předepsaných rychlostních limitů a to, zda účastníci silničního provozu nepožili alkohol či jiné omamné látky.