Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policistu, který chyboval se zbraní ve školce, čeká zřejmě kázeňský postih

Policie ČR, ilustrační fotografie.
Policie ČR, ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Policistu, kterému náhodně vystřelila služební zbraň po besedě v přerovské mateřské školce, zřejmě čeká kázeňský postih. Krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld nařídil v souvislosti s tímto incidentem opětovné proškolení policistů v manipulacích se zbraní, aby se podobné případy již neopakovaly. ČTK to dnes řekla krajská policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Policie dnes upřesnila, že zbraň nevystřělila v blízkosti dětí, ale v odděleném prostoru místnosti. Událost, při které se nikdo nezranil, nadále vyšetřuje odbor vnitřní kontroly.

Stala se ve čtvrtek dopoledne v mateřské škole Dvořákova. "Z prvotního šetření odboru vnitřní kontroly vyplývá, že policista manipuloval se zbraní v závěru besedy a k náhodnému výstřelu nedošlo v bezprostřední blízkosti dětí, ale v odděleném prostoru místnosti. Nikdo nebyl zraněn ani ohrožen na životě. Šetření pracovníků odboru vnitřní kontroly Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje ještě nebylo ukončeno, proto je předčasné vyjadřovat se k postihu policisty, s největší pravděpodobností se však bude jednat o kázeňský přestupek," uvedla policejní mluvčí.

Vedení krajské policie již ve čtvrtek uvedlo, že v reakci na tuto událost přijme opatření. "Ačkoliv je služební příprava a manipulace se zbraní jednou z nejvíce procvičovaných aktivit, krajský ředitel nařídil opětovné důsledné proškolení této problematiky a také to, aby se instruktoři služební přípravy v rámci pravidelného výcviku ve zvýšené míře zaměřili na bezpečnou manipulaci se služební zbraní," doplnila mluvčí.

Besedy, na kterých se děti seznamují s prací policisty a budují si tak k němu důvěru, se účastnilo podle informací ČTK 12 předškoláků. Incident vyvolal na sociální síti mezi rodiči v Přerově velkou diskusi, řada z nich se podivovala nad tím, že policisté chodí na tyto besedy se služební zbraní. Podle policie je to však na místě. "Služební zbraň je součástí policejního stejnokroje a v případě, že do mateřské školy na besedu jde policista z přímého výkonu služby, tak je i naprosto odůvodnitelné, že ji u sebe má," dodala mluvčí Dolejšová.

Podle ní podobných besed v Olomouckém kraji organizuje policie ročně stovky, v tomto případě šlo podle vedení krajské policie o ojedinělý incident, který není systémovým selháním, ale pochybením konkrétního policisty.

Témata:  Policie ČR zbraně

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy