Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) se nyní potýká s poklesem podpory ze strany veřejnosti, jak růst cen energie související s válkou na Ukrajině zvyšuje inflaci. V příštím roce se budou v Polskou konat parlamentní volby, upozornila agentura Reuters.

Inflace v Polsku je teď nejvyšší za téměř 26 let. Spotřebitelské ceny v srpnu podle údajů statistického úřadu meziročně vzrostly o 16,1 procenta, meziměsíčně pak byly vyšší o 0,8 procenta.

V České republice v současnosti činí minimální mzda 16.200 Kč měsíčně. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) kvůli růstu inflace požaduje zvýšení minimální mzdy o 2000 korun na 18.200 korun, a to ještě letos.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v České republice v srpnu zpomalilo na 17,2 procenta z červencových 17,5 procenta, když předtím 13 měsíců v řadě zrychlovalo. Proti červenci se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 procenta.

Podle zprávy serveru iROZHLAS patří Polsko mezi země, kam se nyní kvůli vysokým cenám energií přesouvají některé české podniky.