Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pospíšil si k funkci pražského radního nechá i mandát a plat europoslance

Jiří Pospíšil
Jiří Pospíšil
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Jiří Pospíšil (TOP 09) si k funkci náměstka pražského primátora pro kulturu a cestovní ruch nechá i mandát a plat europoslance, řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny (HN). Odměnu za funkci v Praze pošle zvířecím útulkům. V kumulaci funkcí problém nevidí. Také se vzdá postu předsedy správní rady Musea Kampa, nechce vyvolávat dojem střetu zájmů, dodal.

"Nechám si plat europoslance," řekl Pospíšil. Plat činí 9500 eur (zhruba 225.000 Kč) měsíčně. Funkci v městské radě chce vykonávat jako neuvolněný člen, takže by nebral plat, ale jen "nějakou menší odměnu", uvedl. Peníze z odměny plánuje Pospíšil využít jako sponzorské dary útulkům. "Vše bude transparentně popsáno," dodal.

Spojení funkcí europoslance a primátorova náměstka považuje Pospíšil spíš za výhodu. "V Evropském parlamentu je víc poslanců, kteří zároveň mají funkce v komunální politice. Vidím tam v tom překryvu jednoho roku spíš synergie," řekl. Zhruba za rok, na jaře 2024, budou nové volby do Evropského parlamentu. "V dnešní on-line době mohu vést řadu jednání s kolegy a podřízenými na dálku, tak v tom takový problém nevidím," doplnil.

Post předsedy správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, Musea Kampa je podle Pospíšila bezplatný. "Pokud se stanu náměstkem pro kulturu, tak bych se vzdal funkce předsedy správní rady. Jakkoli si nemyslím, že je tam zákonný střet zájmů, tak nechci vyvolávat takový dojem a poškozovat nadaci možnou debatou o něm," podotkl.

Zda může zůstat řadovým členem správní rady Musea Kampa, nechá Pospíšil na posouzení městské rady, doplnil. Připomněl, že podle stanov nadace musí být vedení města ve správní radě zastoupeno. Příjmy od města tvoří podle Pospíšila zhruba pět procent rozpočtu nadace. "Je to auditovaná instituce a vše musí být transparentní. Tady představa nějaké malé domů není vůbec možná," řekl.

V nově vznikající koalici v Praze bude mít v jedenáctičlenné městské radě pět členů koalice Spolu, kdy ODS bude mít tři zástupce včetně primátora, TOP 09 dva a KDU-ČSL obsadí namísto pozic v radě dvě předsednická místa v magistrátních výborech. Piráti budou mít čtyři radní a STAN dva. Koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 36 hlasů.

Témata:  Jiří Pospíšil

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy