reklama

ČTK to řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Lidé mohou žádat o dar 100.000 korun nebo až o 50 metrů krychlových dřeva na krov nebo o 20 metrů krychlových palivového dřeva.

Podnik od lidí z postižené oblasti dosud přijal 538 žádostí. Z nich se 418 týkalo finančního daru, 41 kulatiny na krovy a 79 palivového dřeva. Kvůli nesplnění podmínek však podnik musel zamítnout 97 žádosti o finanční dar, šest o kulatinu a 19 o palivo. Poskytnutí pomoci je totiž podmíněno tím, že dům je určený k trvalému bydlení a je třeba jej kvůli následkům tornáda zdemolovat nebo na něm vyměnit střechu.

Zájem postižených o pomoc podle Jouklové odpovídá předpokladům "Po zhodnocení situace jsme počítali s přijetím asi 500 až 700 žádostí, což odpovídá skutečnosti," řekla. Došlé žádosti podnik podle mluvčí vyřizuje ihned po přijetí, následně s žadatelem pracovníci LČR řeší případné dodání doplňujících podkladů.

Na rozdíl od dřívějška nyní podnik dostává už jen několik žádostí denně. Když lesníci program pomoci druhý den po tornádu oznámili, do pěti dnů jim přišlo téměř 200 žádostí o pomoc. Žádosti bude možné podávat do konce letošního roku.

Bouře s kroupami a tornádem se přehnala Hodonínskem a Břeclavskem 24. června. Vyžádala si šest životů a poničila kolem 1200 domů, z nichž asi 200 muselo k zemi. Zničené zůstaly například i školy, sportoviště, auta a zeleň. Škody jsou v miliardách korun.

reklama