Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Postup hasičů při požáru v roztockém alzheimer centru prověří kontrolní skupina

Požár alzheimer centra v Roztokách.
Požár alzheimer centra v Roztokách.
Foto: HZS Středočeského kraje

Zásah hasičů při požáru v roztockém alzheimer centru v minulém týdnu prověří kontrolní skupina generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS) . ČTK to dnes řekl za ředitelství HZS Tomáš Pořízek. Při rozsáhlém požáru v centru zemřeli dva lidé a 55 dalších se zranilo.

V nemocnicích nyní zůstává pět klientů centra, žádný ale není na jednotce intenzivní péče. Vznikla materiální škoda zhruba 70 milionů korun. Vyšetřování příčiny požáru potrvá zřejmě několik měsíců. Policie případ vyšetřuje jako podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

"V souvislosti s požárem v Roztokách u Prahy bude generálním ředitelem HZS ČR Vladimírem Vlčkem oznámena kontrola v rámci HZS ČR. Aktuálně se pro tuto kontrolu připravují podklady. Kontrola bude zaměřena jak na část vedení zásahu a činnost hasičů na místě, tak postup HZS ČR v rámci výkonu státního požárního dozoru, jak v rámci kontrolní činnosti, tak z hlediska stavební prevence," řekl Pořízek. V minulosti byla podobná kontrola nařízena například v případě výbuchu domu v Koryčanech nebo u požáru haly v Mladé Boleslavi. Kontrolní skupinu budou tvořit složky integrovaného záchranného systému a operačního řízení a specialisté ze stavební prevence.

Při dohašování požáru, který vypukl minulý týden ve středu, a postupu budovou hasiči objevili po několika hodinách dva mrtvé a jednoho člověka se středně těžkým zraněním. Člen správní rady alzheimer centra Radek Žádník uvedl, že evidenci na místě zásahu vedly příslušníci integrovaného záchranného systému.

Většina klientů roztockého alzheimer centra je v současnosti v jiných domovech sociálních služeb v Praze a středních Čechách. O zraněné se po požáru starali v celkem šesti nemocnicích. Značnou část z nich už propustili, ve vážném stavu není nikdo. "V nemocnicích máme pět klientů," řekl dnes ČTK Žádník. V Motole, kde se ve čtvrtek starali o 16 pacientů, zůstávali v úterý tři. "V procesu je vyjednávání o jejich přeložení," sdělila ČTK mluvčí nemocnice Pavlína Danková. V kladenské nemocnici zůstává jedna žena ve stabilizovaném stavu.

Odklízecí práce ve vyhořelém centru začaly v sobotu. "Statik vydal podmínky, za kterých je možno provádět odklízení práce. Celkové statické posouzení zatím nemáme," uvedl Žádník.

Požár v centru vypukl ve středu 1. června kolem 19:00. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu, zasahovalo jich přibližně 100. Seniory z hořící budovy v Nádražní ulici evakuovali po nastavovacích žebřících. Záchranáři vyhlásili traumaplán používaný u událostí s větším počtem zraněných. Policisté zatím při vyšetřování nevyloučili žádnou vyšetřovací verzi. Příčinou vzniku požáru mohlo být úmyslné jednání, nedbalost či technická závada.

Témata:  hasiči požár alzheimer centra v Roztokách u Prahy

Související

Aktuálně se děje

27. března 2026 18:30

Svěrák terčem pro exprezidenta Klause. Známý režisér musel reagovat

Legendární Zdeněk Svěrák o víkendu oslaví kulaté 90. narozeniny a je možná překvapen, jaké reakce přicházejí na jeho účast na shromáždění na Letenské pláni. Spoustu lidí šokoval svým komentářem exprezident Václav Klaus. Do bývalé hlavy státu se pustil například režisér Jan Hřebejk. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Andrej Babiš

Ceny pohonných hmot kvůli mně klesají, chlubí se Babiš

Premiér Andrej Babiš dnes na sociálních sítích oznámil první pozitivní výsledky své nedávné kritiky namířené proti vysokým cenám pohonných hmot. Podle jeho slov hlavní provozovatelé čerpacích stanic na dálnici D1 zareagovali na jeho výzvu a začali zlevňovat. Konkrétně uvedl, že cena nafty u těchto klíčových hráčů klesla o dvě koruny na litr, tedy z původních 51,90 Kč na současných 49,90 Kč.