reklama

Od minulého týdne platí kvůli suchému a teplému počasí varování Českého hydrometeorologického ústavu před vznikem a šířením požárů. Podle jeho předpovědi by se ale dnes a v dalších dnech už měly na většině území vyskytnout přeháňky a bouřky.

V pátek hasiči likvidovali 107 požárů, v sobotu jich měli zhruba o deset méně a v neděli 88. "Hořel travní i lesní porost, auta nákladní i osobní, rodinný dům i penzion, chata i garáž, výrobní hala, štěpkovač, nebo dokonce lokomotiva," uvedla mluvčí.

Ze zásahů v přírodním prostředí mluvčí zmínila mimo jiné požár v národním parku České Švýcarsko, kde oheň v pátek zasáhl nedaleko Jetřichovic na Děčínsku zhruba čtyři hektary lesa. S ohněm v obtížném terénu bojovali hasiči ze 14 jednotek a vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Požár se podařilo lokalizovat v pátek po 22:00, na noc byl zásah přerušen, v sobotu hasiči vyhledávali skrytá ohniska a dohašovali. Příčinu a škodu vzniklou požárem dál zjišťují.

Vedle toho hasiči o víkendu vyjeli k požáru lesa v prostoru vojenského újezdu na Vyškovsku nebo lesa a hrabanky v okrese Praha-východ. V sobotu byli hasiči přivoláni mimo jiné také k požáru dieselové lokomotivy nákladního vlaku u Kolovrat. Podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky se oheň rozšířil od brzdové soustavy na přední část lokomotivy, poškodil i trakční vedení. Příčinou byla technická závada, škodu hasiči odhadli na tři miliony korun.

Uplynulý víkend byl přitom v Česku mimořádně horký. V sobotu teploty letos poprvé na některých místech přesáhly 35 stupňů Celsia, v neděli kvůli mrakům zůstaly těsně pod hranicí takzvaného supertropického dne. Vlnu veder mají ukončit bouřky, které se tento týden mají objevovat v celé zemi. Mohou je provázet přívalové deště, prudký vítr i kroupy.

reklama