reklama

Blatný řekl, že nedostatek vakcín firmy Pfizer/BioNTech je především v pražských fakultních nemocnicích, které začaly s očkováním dříve, tedy v době, kdy ještě dodávky byly dodávány v objednaném množství. V Praze je tedy více lidí, kteří potřebují dostat druhou dávku vakcíny a nemocnice na to nemají dostatek zásob. Nemocnice výměnou naopak pošlou do regionů lahvičky vakcíny od firmy Moderna, aby v krajích bylo možné pokračovat s očkováním první dávkou u dalších lidí. Počty dávek, které si kraje vymění, budou podle Blatného srovnatelné.

Firma Pfizer/BioNTech od minulého týdne zhruba o pětinu snížila počty dávek, které do Česka dodává. Chce výrobní kapacity navýšit, uzavírá smlouvy o využití jejich kapacit s dalšími farmaceutickými firmami. Omezení má trvat zhruba do poloviny února, pak firma dodávky vyrovná a v dalších měsících navýší.

Lednové dodávky proti původním plánům z vakcinančí strategie omezila na čtvrtinu také firma Moderna, v příštím měsíci ale dodá 110.000 dávek místo původně avizovaných 80.000. Kvůli úpravám složení chce dodávky zpočátku omezit i firma AstraZeneca, jejíž žádost o podmínečnou registraci pro užití ve státech EU bude Evropská léková agentura (EMA) projednávat v pátek.

reklama