reklama

Dívce zasadil velkou silou čtyři rány, tři byly smrtelné. Tereza zemřela na prudkou krevní ztrátu, neboť rány zasáhly srdce, játra, plíce a ledvinu.

Miarkovi hrozilo až 20 let vězení. Soud mu mimo náhrady škody zdravotní pojišťovně uložil zaplatit rodině zavražděné dívky nemajetkové odškodné v celkové výši pět milionů korun. Rozsudek není pravomocný. Miarko i státní zástupce si ponechali lhůtu na podání odvolání.

Mladík se přiznal. U soudu popsal, jak si den před vraždou připravil dva nože, prý pro jistotu, kdyby jeden ztratil. K činu se podle soudu rozhodl proto, že se dozvěděl, že Tereza má přítele. Rozhodl se, že když ji nemůže mít on, nebude ji mít nikdo, uvedl soudce Jan Hostaš. Ve skutečnosti žádného přítele neměla. "Obžalovaný nedokázal unést, že s ním přestala kamarádit, že s ním nechtěla navázat bližší vztah. Jednalo se o pomstu," uvedl soudce. Polehčující okolností bylo doznání i to, že se činu dopustil ve věku blízkém mladistvému. Bylo mu 18 let a čtyři měsíce. Přitížila mu pohnutka. "Tou pohnutkou je právě pomsta. Pomsta za domnělé příkoří, které se však obžalovanému vlastně nestalo. Pouze to tak cítil," řekl Hostaš.

V pondělí 27. května se Miarko ve škole vymluvil na nevolnost, odjel do Zdemyslic a čekal na dívku. Vydal se za ní domů a ubodal ji. "Opustil dům a začal čile komunikovat se svými rodiči, bratrem, přáteli. Omlouval se, že je delší dobu neuvidí a co spáchal," řekl Hostaš. Matka jela syna hledat. Našla ho za vsí, odvezla k dívčinu domovu a předala ho policii.

Miarko a dívka byli spolužáci na střední škole. Předloni se začali víc bavit, chodili do kina, navštěvovali se. Intimně se nestýkali. Když dívka náhle vztah ukončila, Miarka to zasáhlo. Pokusil se spáchat sebevraždu. Léčil se na psychiatrii, přešel na jinou školu, ale na Terezu nezapomněl.

Obhajoba se snažila poukázat na jeho psychickou nemoc. Chtěli pro něj jako trest zabezpečovací detenci. Soudní znalci ale nemoc vyloučili. Byl podle nich schopen rozpoznat, co dělá, jednal racionálně, promyšleně, ne zkratkovitě. "Je zcela duševně zdravý. Nebyly zjištěny absolutně žádné znaky psychózy. Motivace k činu koresponduje s racionálním jednáním a plánováním," uvedla znalkyně. Rezolutně vyloučila, že by Miarko v době skutku trpěl mánií či depresí, nemá schizofrenií ani bipolární poruchu.

O svém úmyslu řekl tři dny před vraždou svému kamarádovi. Mladík u soudu vypověděl, že tomu nepřikládal příliš význam. Policie ho ale nyní stíhá kvůli tomu, že možný trestný čin neoznámil.

reklama