Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Předsedkyně Sněmovny plánuje příští rok cestu na Tchaj-wan

Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) plánuje příští rok cestu na Tchaj-wan. Cesta by měla mít také obchodní charakter, sněmovní delegaci by doprovázeli čeští podnikatelé. Pekarová Adamová to řekla na dnešním setkání s novináři. Cesta by se mohla podle ní uskutečnit v první polovině roku, termín se dojednává s tchajwanskou stranou.

"Náplň cesty bude zaměřena nikoli jenom politicky, ale i obchodně. Byla by doprovázena početnou delegací podnikatelů, kteří mají zájem o zvýšení svých obchodních příležitostí ve spolupráci s Tchaj-wanem," uvedla předsedkyně dolní komory. Možností je podle ní mnoho díky technologické vyspělosti Tchaj-wanu.

"Snažíme se, aby fungovala dobře už dlouho navázaná spolupráce, kterou započal zejména pan předseda (Senátu Miloš) Vystrčil (ODS)," podotkla Pekarová Adamová. Užší kontakty s Tchaj-wanem nastartovala před dvěma lety senátní výprava v čele s Vystrčilem. Uskutečnila se přes hrozby a protesty Číny a nesouhlas Hradu či představitelů tehdejší vlády Andreje Babiše (ANO).

Návštěva představitelů Sněmovny by měla podle Pekarové Adamové vyjádřit jasnou podporu Tchaj-wanu. "V rovině diplomatických vztahů je to významné i z hlediska geopolitiky, protože Tchaj-wan je v permanentním ohrožení ze strany Číny, které narůstá," poznamenala. Tchaj-wan je demokratický stát, jehož nezávislost Čína neuznává. Čínský komunistický režim ostrov považuje za svou vzbouřeneckou provincii.

Témata:  Markéta Pekarová Adamová Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 21:01

Prodej TikToku nebo zákaz: Sněmovna schvaluje opatření proti čínské síti

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu prosadila legislativu, která by mohla vést k totálnímu zákazu čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Uvedl to Business Insider.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy