"Ekonomický význam indo-pacifické oblasti je obrovský, je to nejrychleji rostoucí region na světě," řekl Fiala. "Je důležité, abychom se v těchto zemích angažovali a podporovali aktivity našich firem," dodal.

Premiér postupně navštíví Filipíny, Indonésii, Singapur, Vietnam, Kazachstán a Uzbekistán. V každé zemi bude mít program vytvořený podle toho, v jakých odvětvích by se tam mohly české společnosti uplatnit.

Na Filipínách vidí Fiala příležitosti v oblasti letectví, obrany nebo potravinového průmyslu. V Indonésii chce podpořit české firmy v oblasti digitalizace a hydroenergetiky, vidí pro ně potenciál i při plánované stavbě tamního nového hlavního města. V Singapuru chce Fiala jednat o investicích tamních firem v Česku a o posílení spolupráce ve vědě a výzkumu. Ve Vietnamu vidí příležitosti v automobilovém nebo v obranném průmyslu. Ve středoasijských zemích potom chce jednat mimo jiné o dodávkách českých kolejových vozidel pro tamní železnice i městskou hromadnou dopravu, v Kazachstánu navíc o dodávkách ropy.

Fiala řekl, že podpora státu pro české exportní firmy je obecně důležitá všude ve světě, v asijských zemích je ale její význam mimořádný. "Indo-pacifik i střední Asie mají pro Českou republiku význam nejen z obchodního hlediska, ale i ze strategických důvodů," dodal. Už dříve řekl, že by navštívené země mohly vytvářet určitou protiváhu proti Číně při zahraničním obchodu.

reklama