Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu obhajovat křeslo šéfa ODS

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

Do čela ODS byl poprvé zvolen v roce 2014, protikandidáta stejně jako v minulých letech nemá. Minulý kongres dal Fialovi silný mandát, když získal plný počet platných hlasů. I nyní jeho nominaci podpořily všechny kraje, podporu většiny má také první místopředseda ODS a ministr financí Zbyněk Stanjura.

Nové předsednictvo získá mandát na dva roky. Stranu tak povede do červnových evropských, podzimních krajských a senátních voleb, ale hlavně do sněmovních voleb s řádným termínem na podzim příštího roku.

Fiala je zastáncem dosavadního spojenectví s lidovci a TOP 09 v současné vládní koalici Spolu. V průzkumech veřejného mínění uskupení zaostává za opozičním hnutím expremiéra Andreje Babiše.

"Situace je a bude mimořádně vyhrocená. Hnutí ANO a SPD se volby budou snažit využít k tomu, aby oslabily naši pečlivě budovanou pozici v Evropě a pokusily se překreslit i domácí politickou mapu. Věřím, že jedním z hlavních úkolů ODS je udržet důvěru lidí ve stát, v zodpovědnou demokratickou politiku, takže něco takového nesmíme dopustit," uvedl Fiala k letošním volbám v pozvánce na kongres.

V dopise také zopakoval, že ODS je ve vládě úspěšná, ale není u cíle. "Proměnit Českou republiku směrem k větší svobodě, racionalitě a prosperitě a silnějšímu sebevědomí není úkol na rok či dva. Věřím, že je v našem zájmu, abychom pokračovali v nastoupené cestě," uvedl ke své kandidatuře se slibem plného nasazení v nejbližších letech. 

Témata:  ODS Petr Fiala

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy