Maďarský premiér Viktor Orbán podle českého premiéra potvrdil postoj sdílený Prahou, Varšavou i Bratislavou, že "Rusko nesmí představovat hrozbu pro Evropu a že je potřeba podporovat nezávislost Ukrajiny a její územní integritu v plném rozsahu".

"Měli jsme možnost si otevřeně vyjasnit některé věci a některá nedorozumění a postoje, které se objevily v minulosti. Nebudu tajit, že na některé věci máme odlišné názory," řekl Fiala a dodal, že pokud jde o otázku Ukrajiny a Ruska, Orbán potvrdil, že v základních otázkách se jeho postoj shoduje s postoji ostatních zemí V4.

Maďarský premiér dnes opět potvrdil nesouhlas se společnou půjčkou Evropské unie na finanční pomoc Ukrajině. "Podporujeme finanční pomoc pro Ukrajinu, považujeme to za správné a potřebné. Maďarsko ale už svou část vyčlenilo z vlastního rozpočtu," uvedl Orbán. Evropská unie se podle něj vyčleněnou částkou zadlužuje, což Budapešť podporovat nechce.

Evropský parlament dnes potvrdil finanční pomoc Ukrajině na příští rok ve výši 18 miliard eur (necelých 440 miliard korun). Peníze země dostane na zajištění základních veřejných služeb či na opravy válečných škod. Finance si Evropská komise (EK) hodlá půjčit na trzích a úroky by v prvních letech měly zaplatit členské země bloku. Europoslanci dnes také kritizovali Maďarsko, že svým postojem pomoc Ukrajině zpožďuje.

Polský premiér Morawiecki dnes vyzval Evropskou komisi, aby se připravila na možnou další uprchlickou vlnu z Ukrajiny a pomohla zemím, které přijaly největší počet ukrajinských uprchlíků s péčí o ně. "Den za dnem, týden za týdnem Rusové masově raketově útočí na kritickou infrastrukturu. S nadcházející zimou proto roste pravděpodobnost, že přijde nová vlna uprchlíků. Vyzýváme Evropskou komisi, aby tady a teď učinila příslušné kroky," řekl Morawiecki. Dodal, že země na východním křídle Evropy nesou největší břemeno, co se pomoci lidem prchajícím z Ukrajiny před válkou týče.

Slovenský premiér Eduard Heger na tiskové konferenci po jednání předsedů vlád V4 zdůraznil, že se plánují do budoucna další setkání, protože spolupráce v tomto formátu podle něj má smysl. Kdy by se měla příští schůzka konat, premiér země, která V4 nyní předsedá, neupřesnil. Podle Fialy budou pokračovat sektorová jednání na úrovni jednotlivých ministrů zemí V4.

Premiéři zemí visegrádské čtyřky se dnes v Košicích sešli na prvním setkání v tomto formátu po více než půl roce. Kromě ruské agrese vůči Ukrajině hovořili i o dopadech války na energetiku či o nelegální migraci.

reklama