"Prezident republiky Petr Pavel a paní Eva Pavlová přijali pozvání polského prezidenta Andrzeje Dudy a ve dnech 16. až 17. března 2023 pojedou na oficiální návštěvu Polské republiky," sdělila Řeháková v tiskové zprávě.

Pavel už s Dudou jednal v únoru během účasti na mnichovské bezpečnostní konferenci, schůzky se tehdy zúčastnil i ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Šéf české diplomacie poté uvedl, že diskutovali o vzájemné spolupráci včetně dopravní infrastruktury a také o spolupráci v rámci Visegrádské skupiny (V4). Pavel po setkání s Dudou oznámil, že Polsko bude jeho druhou zahraniční návštěvou. Duda podle něj chce také v zatím neupřesněném termínu uspořádat neformální jednání s Pavlem a litevským prezidentem Gitanasem Nausédou ve Visle.

Únorová schůzka Pavla s Dudou se konala nedlouho po lednové prezidentské volbě, ve které neúspěšný prezidentský kandidát Andrej Babiš zpochybnil pomoc Polsku a pobaltským zemím při jejich případném vojenském napadení. Pavel už tehdy slíbil, že do Polska pojede na druhou zahraniční cestu.

Pavlův předchůdce ve funkci Miloš Zeman navštívil Polsko několikrát. Naposledy byl v zemi v únoru 2021 na summitu prezidentů zemí visegrádské čtyřky nebo v roce 2019, kdy se zúčastnil připomínky 80 let od začátku druhé světové války. S Dudou se Zeman naposledy setkal letos v lednu v Náchodě.

reklama