Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezident Pavel odsoudil přímý útok Íránu na Izrael

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Prezident Petr Pavel odsoudil přímý útok Íránu na Izrael. Tvrdí, že nebezpečně eskaluje konflikt v regionu.

"Jednoznačně odsuzuji přímý útok Íránu na Izrael. Přestože se Izraeli a spojencům dnes v noci podařilo naprostou většinu smrtonosných íránských dronů a raket úspěšně zneškodnit, jde o krok, který nebezpečně eskaluje konflikt v regionu. Zůstáváme v průběžném kontaktu s našimi partnery ve snaze bezpečnostní situaci zklidnit," napsal Pavel.

V uplynulých hodinách i další čeští politici vyjádřili svou podporu Izraeli. Někteří z nich zdůrazňují, že stejnou míru podpory by si zasloužila i Ukrajina, která již přes dva roky čelí ruské invazi.

Izrael se dnes v noci ocitl pod rozsáhlým vzdušným útokem ze strany Íránu. I když útok zřejmě nepřinesl velké materiální škody, výrazně se prohloubilo napětí v již tak neklidném regionu. Izraelská armáda uvádí, že Írán v průběhu uplynulé noci vyslal proti Izraeli více než 300 dronů a raket, z nichž bylo 99 procent sestřeleno.

Jednalo se o první útok přímo z íránského území. Írán tvrdí, že útok byl proveden jako odveta za nedávný úder, který byl připisován Izraeli a byl namířený proti íránskému konzulátu v Damašku.

Témata:  Írán Petr Pavel

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.