Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přibylo přes 1500 případů covidu, nejméně ve všední den od poloviny října

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ve čtvrtek přibylo v Česku 1561 potvrzených případů covidu-19, to je nové denní minimum v pracovní den od poloviny loňského října. Oproti minulému týdnu to znamená pokles o bezmála 600 nákaz. Zhruba o třetinu v mezitýdenním srovnání na 305 se snížil také počet podezření na opakovanou nákazu. Méně se ale testovalo. Dál ubývá lidí s covidem v nemocnicích, kterých je nyní přes 800. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Snižuje se také incidence. Na 100.000 obyvatel připadá v uplynulých sedmi dnech 104 nakažených, minulý čtvrtek činila tato hodnota 123.

Laboratoře za uplynulý den provedly zhruba 14.000 testů. Před týdnem jich bylo o dva tisíce víc. Zájem o testování se snižuje dlouhodobě. U nejčastějších preventivních testů se podíl pozitivních vzorků v posledních dnech pohybuje pod deseti procenty, stejně jako u lidí, kteří jdou na test kvůli kontaktu s nakaženým. U těch, kteří už vykazují příznaky nemoci, byla pozitivita ve čtvrtek přes 18 procent.

V nemocnicích je podle aktuálních údajů 809 pacientů s koronavirem, z toho 33 ve vážném stavu. Méně hospitalizovaných bylo naposledy na konci října. Před týdnem se lékaři starali o víc než 1000 pacientů s covidem a intenzivní péči vyžadovalo 56 z nich.

Incidenční číslo se až na výjimky snižuje od 19. března, kdy mělo hodnotu 509, nyní je pětkrát nižší. Nejvyšší je nadále v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 176 nakažených. Naopak v Libereckém kraji má incidence hodnotu 65, nejméně v Česku.

Očkovat proti covidu se ve čtvrtek nechalo skoro 2700 lidí, před týdnem jich bylo přes 3000. Lidé si nyní chodí zejména pro posilující dávku. Dokončené očkování proti covidu má v ČR téměř 6,87 milionu lidí, posilující dávku dostalo více než 4,14 milionu z nich.

Od začátku epidemie předloni v březnu potvrdily laboratoře v zemi přes 3,9 milionu případů covidu. S nákazou zemřelo 40.143 lidí. Tento týden umírá s prokázanou nákazou v průměru deset lidí denně.

Kvůli příznivému vývoji epidemie hodlá vláda ukončit ke 3. květnu stav pandemické pohotovosti, který zavedl takzvaný pandemický zákon loni v únoru a který umožnil přijímat některá protiepidemická opatření bez vyhlášení nouzového stavu. Potvrdit to ještě musí svým usnesením Sněmovna. S koncem pandemické pohotovosti skončí možnost absolvovat měsíčně jeden PCR test hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Od 3. května budou pojišťovny proplácet jen testy s žádankou od lékaře, uvedly dnešní Hospodářské noviny. Do začátku března měli lidé nárok měsíčně na pět PCR testů, pak na jeden za měsíc. Pokud má nyní člověk příznaky covidu a zdravotník mu provede antigenní test, nemusí od poloviny dubna v případě pozitivity na PCR test jako dříve. Stát se nyní připravuje na podzimní vlnu epidemie, chce mít dostatek vakcín i léků.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 20:01

Důchody slavných: Jiří Krampol platil daně jako kráva, aby se jednou pořádně rozčílil

Jiří Krampol je důchodem už nějaký ten pátek, ale potrpí si na tom, že je pracujícím důchodcem. Nemá totiž žádný problém říct, že z důchodu od státu by neuměl vyžít. Hlasitě také naznačil, že za daně, které v průběhu let odvedl, by si uměl představit vyšší penzi. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy