Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přijímačky: Kdy se žáci dozví výsledky a jak se odvolat? Pro rok 2025 platí nová pravidla

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Na čtyřletých maturitních oborech středních škol právě vrcholí jednotné přijímací zkoušky. Deváťáci a další uchazeči mají za sebou první testový den, další možnost zkoušku složit je čeká v pondělí. Výsledky se ale nedozví hned – podle nových pravidel budou oficiálně oznámeny až 15. května. A spolu s tím přicházejí i důležité změny v systému odvolání a dalších kol přijímacího řízení.

Pokud uchazeč nebude přijat na žádnou z přihlášených škol, případně změní své preference, už se nemůže spolehnout na dříve běžně využívané odvolání. Přesto existuje možnost odvolání proti rozhodnutí ředitele, a to do tří pracovních dnů od zveřejnění výsledků. Odvolání se ale musí podat přímo řediteli školy, nikoli prostřednictvím elektronického systému DIPSY, jak bylo v minulosti zvykem.

Ředitel pak dokumentaci (včetně správního spisu a kritérií přijímacího řízení) postoupí krajskému úřadu, v Praze Magistrátu. Ten rozhodne buď sám, nebo škola může v rámci tzv. autoremedury rozhodnutí změnit sama.

V novém systému je zásadní změnou skutečnost, že místa uvolněná po zveřejnění výsledků již nebudou dále obsazována. Pokud se tedy někdo vzdá přijetí, nelze jeho místo nabídnout jinému uchazeči ve stejném kole. Odvolání s cílem získat místo po někom jiném je proto nově bezpředmětné.

Navíc pokud byl žák přijat na školu, kterou uvedl jako svou nejvyšší prioritu, nemůže se odvolat proti nepřijetí na jiné, méně preferované školy – takové odvolání bude automaticky zamítnuto.

Ve vzácných případech, například při uznání opravného prostředku, se může stát, že uchazeč bude přijat dodatečně i do jiného oboru. V takové situaci má možnost vybrat si, do kterého se skutečně zapíše. Na oznámení svého rozhodnutí ale nemá zákonnou povinnost – může být přijat do více oborů zároveň.

Chce-li uchazeč podat přihlášku do dalšího kola, například pokud se v něm otevře jeho vysněný obor, musí se vzdát práva na přijetí do oboru, kam byl přijat dříve. To musí udělat písemně u ředitele dané školy a stihnout to nejpozději tři pracovní dny před termínem pro podání nové přihlášky. Vzdáním se přijetí ale automaticky nezískává nové místo – pouze možnost zúčastnit se dalšího kola.

Letošní přijímačky tedy přinášejí nejen stres ze zkoušek samotných, ale také nutnost pečlivě sledovat nové administrativní postupy. Uchazeči i rodiče by se proto měli s novými pravidly důkladně seznámit, aby se vyhnuli zbytečným komplikacím.

Témata:  školství

Související

Aktuálně se děje

12. července 2025 13:40

Uslyšel výkřik. Šerpa prozradil, jak přišla horolezkyně Kolouchová o život

Velmi smutná zpráva zasáhla českou horolezeckou obec v červenci. Ve věku 48 let zemřela Klára Kolouchová, když se zřítila z deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat. Nyní vychází najevo, jak vypadaly její tragické poslední okamžiky.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trumpovo clo pod lupou: Kdo v Česku by "trpěl" nejvíce? Firmy už podnikají kroky

Česko loni do Spojených států vyvezlo větší objem zboží, než dovezlo, což je poměrně nebývalé. Export dosáhl hodnoty 133,5 miliardy korun a byl nominálně historicky rekordní. Import z USA byl rovněž nominálně dějinně nejvyšší, neboť činil 129,3 miliardy korun. Česko tak dosáhlo přebytku v obchodu s USA ve výši 4,2 miliardy korun. Předtím naposledy přebytku se Spojenými státy dosáhlo roku 2016.