Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Případů covidu v pondělí mírně ubylo, v nemocnicích je opět přes 2000 lidí

Test na přítomnost nemoci covid-19
Test na přítomnost nemoci covid-19
Foto: Pixabay

Laboratoře v Česku v pondělí odhalily 10.423 nových případů covidu-19, o 400 méně než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu hygienici měli u dalších 2060 lidí, podobně jako v první pracovní den předchozího týdne. Opět ale klesl počet provedených testů. Počet hospitalizovaných s prokázaným covidem se v pondělí po víkendovém poklesu vrátil nad 2000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Na 100.000 obyvatel připadá v Česku za poslední týden 501 nových případů nákazy. V pondělí o týden dřív to bylo o pět případů více.

Nejvyšší incidenci vykazuje Praha a Plzeňský kraj. V hlavním městě připadá v přepočtu na 100.000 lidí 597 nových případů za posledních sedm dní, v Plzeňském kraji 584. Naopak nejpříznivější situace je v Karlovarském kraji s incidenčním číslem 351.

Laboratoře v Česku udělaly v pondělí podle průběžných údajů 34.200 testů na covid. V mezitýdenním srovnání to bylo o zhruba 7000 méně.

Klesá také zájem o očkování. V pondělí zdravotníci podali 2824 dávek vakcíny, zatímco v úvodním dni předchozího týdne to bylo přes 3300. Celkový počet dávek aplikovaných od začátku vakcinace se blíží 17,5 milionu.

Počet pacientů s prokázaným covidem v nemocnicích se po víkendovém poklesu pod 2000 vrátil zpět nad tuto hodnotu. V pondělí bylo hospitalizovaných 2057 lidí, z toho 114 v těžkém stavu. I přes mírný nárůst oproti víkendu je celkový počet pacientů s covidem nejnižší za všední den od středy 26. ledna.

První případy koronaviru v Česku se potvrdily na začátku března 2020. Za dobu trvání epidemie se v zemi prokazatelně nakazilo 3,75 milionu lidí, zemřelo 39.418 z nich.

Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.

Témata:  COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 19:55

Právníci Navalného zůstanou ve vyšetřovací vazbě další dva měsíce

Soud v Moskvě rozhodl, že právníci zesnulého ruského opozičního politika Alexeje Navalného zůstanou ve vyšetřovací vazbě další dva měsíce. Oznámila to stanice Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy