reklama

Ústav o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl očekává, že se infekce budou šířit ještě několik týdnů. Podle dat ministerstva zdravotnictví dál přibývá i pozitivních testů na covidu-19.

"To, že letos trvá období zvýšené nemocnosti respiračními infekcemi relativně dlouho, lze připsat předchozím dvěma pandemickým rokům s řadou hygienických opatření. Nyní se populace znovu postupně promořuje," uvedl Kynčl. Očekává, že chřipka se bude šířit ještě několik týdnů a s nastupujícím jarem postupně dojde k poklesu.

Nejvíc nemocných na počet obyvatel je v Pardubickém a Jihomoravském kraji, z věkových skupin pacienti nepřibývají jen mezi dětmi do pěti let.

Lékaři mezi akutními respiračními infekcemi evidují chřipku, RS viry, rhinoviry způsobující rýmu a další infekce včetně koronaviru způsobujícímu covid-19. Případů chřipky v hlášení hygienických stanic přibylo mezi týdny o více než 12 procent. Současný nárůst nemocnosti odborníci připisují tomu, že se začal šířit druhý typ chřipky.

"Na aktuální výskyt chřipky typu B lze nahlížet jako na takzvanou druhou vlnu chřipky, která obvykle přichází jednou za několik let v návaznosti na normální chřipkovou epidemii. Někdy naváže s odstupem, někdy do ní rovnou přejde, což odpovídá letošní situaci," doplnil Kynčl.

Od začátku chřipkové sezony v loňském roce bylo nahlášeno 287 nemocných se závažným průběhem chřipky, kteří byli hospitalizovaní na jednotkách intenzivní péče. Sto z nich nákaze podlehlo.