Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proti vládě demonstrovali dle politologů extremisté i lidé jen nespokojení

Lidé na pražském Václavském náměstí demonstrují proti Fialově vládě. (3.9.2022)
Lidé na pražském Václavském náměstí demonstrují proti Fialově vládě. (3.9.2022)
Foto: Policie ČR

Protivládní demonstrace v Praze se v sobotu podle politologů nezúčastnili jen proruští extremisté, na něž poukázal premiér Petr Fiala (ODS), ale také lidé, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost s postupem vlády při řešení energetické krize. Politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně dnes řekl ČTK, že na tuto nespokojenost mohou doplatit vládní strany při komunálních volbách, které budou především ve velkých městech testem důvěry ve Fialův kabinet.

"Na pódiu byli lidé, kteří jsou opravdu spojeni s velmi vyhraněnými proruskými postoji, a slova premiéra Petra Fialy (ODS) o tom, že mají blízko k extremismu, odrážejí realitu," uvedl Kopeček. Na druhou stranu 70.000 účastníků demonstrace odráží "hodně velkou nespokojenost" s vládním postojem při řešení energetické krize. Nadcházející komunální volby především ve velkých městech budou proto podle politologa testem důvěry ve vládu, neboť ve velkých městech trendy dost kopírují celostátní politiku. Na nespokojenost mohou doplatit vládní strany tím, že jejich voliči buď hlasovat nepřijdou, nebo budou hlasovat pro někoho jiného.

O sobotní demonstraci se mluví jako o protestu proti Fialově vládě, jenže část přítomných protestovala proti pilířům současného demokratického systému a západním spojeneckým svazkům, uvedl na twitteru politolog Jiří Pehe. Podle něj je to třeba rozlišovat, neboť antisystémový extremismus není totéž jako nesouhlas s vládní politikou.

Fialův výrok o tom, že demonstraci svolaly proruské síly, je podle Miloše Gregora z katedry politologie Masarykovy univerzity naprosto legitimní a fakticky správný. Část z nich byla i mezi protestujícími. "Netroufám si odhadovat, jak velká část, ale není to jen nějaké malá skupina," uvedl Gregor na twitteru. Nebylo by ale fér tvrdit, že se na demonstraci sešli jen takto smýšlející lidé. Byli tam lidé zoufalí a nešťastní, kteří chtěli dát najevo svou nespokojenost, uvedl Gregor.

Skupina lidí, která je označovaná jako "proruská", je mnohem pestřejší a toto hodnocení na ni vždy nesedí, uvedl na twitteru Jan Charvát z katedry politologie Fakulty sociálních věd Masarykovy univerzity. Podle politologa a někdejšího místopředsedy Zelených Petra Kutílka se demonstrace zúčastnili hlavně lidé, kteří jednak podléhají dezinformacím a jednak se cítí ekonomicky ohroženi.

Témata:  demonstrace proti Fialově vládě (3.9.2022) Lubomír Kopeček Jiří Pehe

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy