"Odsuzujeme snahu účastníků proruských akcí ospravedlnit válku Ruska proti Ukrajině a urazit čest a důstojnost Ukrajinců, kteří za cenu svého života brání svobodu v Evropě," uvedl Nikolenko.

Mluvčí ukrajinského ministerstva ale dodal, že sobotní shromáždění podle něj neodráží skutečné nálady v Česku. "Nepochybujeme o solidaritě absolutní většiny... Čechů, kteří stovkám tisíc Ukrajinců poskytli dočasné útočiště," napsal.

Spolu se sobotní demonstrací v Praze Nikolenko kritizoval také nedělní shromáždění v Kolíně nad Rýnem, při němž asi 2000 příslušníků ruské komunity protestovalo proti sankcím uvaleným na Rusko kvůli vpádu na Ukrajinu. Proti této demonstraci ve stejný den protestovalo několik desítek lidí a dávalo naopak najevo podporu napadené zemi. Představitel ukrajinského ministerstva demonstrantům solidárním s Ukrajinou poděkoval, stejně jako i obyvatelům Prahy, kteří vyšli do ulic na protest proti sobotnímu shromáždění.

Na sobotní tříhodinový protest s názvem Česká republika na 1. místě přišlo podle policejních odhadů asi 70.000 lidí. Premiér Petr Fiala reagoval prohlášením, že protest svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extremistům a jsou proti českým zájmům. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek na Fialova slova reagoval, že drtivá většina účastníků akce byli lidé obávající se budoucnosti, a ne "fanatičtí putinovci".