Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prouza: Pokud chce vláda snížit ceny potravin, musí navrhnout snížení DPH

Tomáš Prouza, zakladatel webu penize.cz
Tomáš Prouza, zakladatel webu penize.cz
Foto: Penize.cz **www.penize.cz**

Pokud chce vláda snížit ceny potravin, musí navrhnout snížení DPH a prověřit tržní sílu dodavatelských řetězců. Po dnešním jednání na ministerstvu zemědělství, kterého se zúčastnili i zástupci Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR, to řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Obchodní řetězce podle něj v Česku za zdražováním potravin nestojí, žádný z nich na trhu nemá dominantní postavení, dodal.

"To setkání bylo velmi prazvláštní, protože Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jasně ministrovi řekl, že je zakázáno bavit se o jakýchkoliv cenách, obchodních strategiích a podobně. Myslím, že to (jednání) bylo poměrně zbytečné," uvedl Prouza.

Vláda by podle něj měla navrhnout snížení DPH na potraviny a prověřit konkurenceschopnost mezi dodavatelskými řetězci. V Česku jsou u řady potravin jeden či dva dodavatelé, kteří ovládají třetinu trhu a diktují si ceny, uvedl. "Když nemáte možnost zakoupit mezi pěti šesti dodavateli, tak ti velcí dodavatelé toho samozřejmě zneužívají," doplnil. Stát by měl podle Prouzy také pomáhat menším zemědělcům a potravinářům. Velká část dotací jde v Česku nerentabilním provozům a na malé podnikatele se zapomíná, řekl.

To, že by zdražování potravin způsobovaly obchodní řetězce navyšováním svých marží, Prouza odmítl. V Česku na rozdíl od jiných evropských států je podle něj 12 dominantních řetězců, přičemž ten největší z nich má tržní podíl kolem 15 procent. "Pokud na této situaci někdo vydělává, tak obchodní řetězce to skutečně nejsou. Je jenom dobře, že to antimonopolní úřad prověří, ať už konečně máme všichni jasné výsledky," sdělil Prouza.

Prezident Agrární komory Jan Doležal řekl, že přístup obchodníků k jednání byl zcela nekonstruktivní. "Přišli jsme s tím, že není problém si sehnat data o tom, jaké náklady mají prvovýrobci a jaké mají výkupní ceny. U řetězců je to daleko větší problém, nechtějí o tom hovořit," uvedl. Zemědělci jsou podle něj závislí na odbytu své produkce v obchodních řetězcích, zatímco ty mohou potraviny bez problému dovážet ze zahraničí. Už dříve odmítl, že by za zdražováním potravin byli právě zemědělci. Na schůzce s ministrem podle něj mluvil o tom, že produkce náročná na lidskou práci, jako je například výroba mléčných produktů, není ze strany obchodních řetězců dostatečně zaplacená.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) podal kvůli výraznému zdražení cukru v obchodech podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Chce, aby prověřil jeho výrazné zdražení na podzim loňského roku. Kvůli slevovým akcím při prodeji cukru se obrátil na Českou obchodní inspekci kvůli možnému klamání spotřebitele. Nekula uvedl, že se chce v dalších týdnech zaměřit na ceny dalších potravin. Řekl, že rozhodně nechce regulovat ceny potravin, a poukázal na negativní zkušenost ze zahraničí.

Témata:  ceny potravin Tomáš Prouza potraviny

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy