reklama

Hnutí STAN, lidovce a ODS považuje za záruku demokratických poměrů 41 procent lidí, že nezaručují demokracii si myslí u těchto tří politických subjektů nižší podíl dotázaných. U sociální demokracie je to vyrovnaně 38 procent, že zaručuje i nezaručuje demokratické poměry, u ostatních stran vždy převažuje podíl těch, kteří je jako záruku demokracie nevidí. Komunisty takto hodnotí 60 procent lidí, SPD 46 procent a ANO 45 procent.

Hnutí ANO je ale v porovnání s jinými stranami častěji vnímáno jako subjekt se silnými politickými osobnostmi, schopný hájit zájmy ČR v zahraničí a relativně silný v ekonomickém růstu a veřejných financích, uvedlo CVVM. Silné politické osobnosti u ANO vidí 66 procent dotázaných, následují Piráti s 55 procenty a SPD se 49 procenty.

U STAN a lidovců převažuje podíl lidí, kteří je považují za záruku právního řádu a bezpečnosti občanů, nad těmi, kteří je takto nevidí. Právní řád a bezpečnost zaručují Starostové a KDU-ČSL shodně podle 39 procent lidí. Opačný názor, tedy že neposkytují záruku právního řádu a bezpečnosti, je nejvýraznější u komunistů se 49 procenty, ANO se 45 procenty a SPD a Pirátů shodně se 43 procenty.

CVVM se v průzkumu mezi 28. srpnem a 20. zářím dotazovalo 951 lidí ve věku od 15 let. Sněmovní volby před polovinou října vyhrála koalice Spolu tvořená ODS, lidovci a TOP 09 před hnutím ANO a koalicí Pirátů se STAN. Do Sněmovny se dostala i SPD, naopak komunisté a ČSSD místa v dolní komoře Parlamentu neobhájili.