Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Každý druhý Čech si loni pravidelně odkládal finance stranou

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Marie Cvrčková, EuroZprávy.cz

Každý druhý Čech si v posledním roce pravidelně odkládal finance stranou. Sebejistota ve finanční gramotnosti Čechů je ale v mezinárodním srovnání horší. Přes 40 procent občanů si není jisto, že se vyzná v nabídce finančních služeb a produktů na trhu.

Více než 42 procent se muselo za svůj život potýkat s tíživou finanční situací. Vyplývá to z on-line průzkumu společnosti Ipsos MORI, který si nechala zpracovat britská skupina International Personal Finance, jež v ČR působí pod značkou Provident Financial.

Na 52 procent dotázaných v ČR uvedlo, že spořili každý měsíc nebo většinu měsíců. Vedle Čechů patří mezi pravidelně spořící také Estonci (51 procent). Mezi věkové skupiny, které si nejčastěji peníze odkládají pravidelně, patří v ČR mladí dospělí do 25 let a skupina 45 až 64 let (58 procent), ukázal průzkum. "Většina mladé generace přistupuje ke svým financím velmi zodpovědně a je zvyklá si část financí odkládat," uvedla mluvčí Providentu Kateřina Jarošová

Kromě věku má podle průzkumu na pravidelné ukládání peněz také značný vliv dosažené vzdělání. Téměř tři čtvrtiny respondentů s vysokoškolským vzděláním uvedly, že spoří každý měsíc či většinu měsíců. To stejné tvrdí jen 39 procent respondentů s nižším vzděláním.

Z průzkumu dále vyplývá, že 54 procent Čechů si myslí, že má poměrně dobré nebo dobré znalosti finančních produktů a služeb. Litevští (70 procent) a australští (67 procent) respondenti častěji uvedli, že si jsou finančními produkty a službami jisti. I v případě orientace mezi finančními produkty platí, že svou roli hraje vzdělání.

Více než polovina (54 procent) dotázaných v ČR uvedla, že se nikdy nedostala do tíživé životní situace, mezi které patří nedostatek finančních prostředků na běžný chod domácnosti, dlouhodobá nezaměstnanost, pracovní neschopnost, nebo zamítnutí žádosti o půjčku bankou či jiným věřitelem.

Na 42 procent českých účastníků průzkumu se naopak alespoň v jedné z následujících situací ocitlo. Šlo o nedostatek peněz na běžný chod domácnosti (22 procent), dlouhodobou pracovní neschopnost (20 procent), dlouhodobou nezaměstnanost (12 procent), žádost o úvěr zamítnutý bankou (12 procent) či žádost o úvěr zamítnutý jiným věřitelem (šest procent).

Agentura Ipsos průzkum uskutečnila v srpnu mezi dospělými ve věku 18 až 75 let v Austrálii, Česku, Maďarsku, Mexiku, Polsku, Rumunsku, a Španělsku a ve věku 18 až 65 let v Litvě, Estonsku a Lotyšsku. Celkem bylo dotazováno 5027 osob.

Témata:  Češi

Související

Aktuálně se děje

9:50

Týden změny ve válce na Ukrajině. Spustil ho končící prezident Biden

Týden, v němž uplynulo tisíc dní od začátku plnohodnotné ruské invaze, změnil válku na Ukrajině, píše BBC. Západní země poskytly ukrajinské armádě další nové zbraně, zatímco Kreml zatím nejhlasitěji pohrozil jaderným úderem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy