V dotazníku podle komory 658 zubních lékařů uvedlo, že onemocnělo, z toho 15 opakovaně. "U 57 procent z nich bylo onemocnění verifikováno PCR testem. U 24 procent byla diagnóza stanovena pouze na základě klinických příznaků," uvedla komora v tiskové zprávě. Za prokázaný případ nákazy se podle ministerstva zdravotnictví považuje pouze ten potvrzený PCR testem.

Podle prezidenta ČSK Romana Šmuclera někteří poté, co se u nich typické příznaky projevily, na PCR test nešli. Ve studii to podle něj přiznali proto, že je anonymní. "Nechci to omlouvat. Řada těch, kteří zjistili, že mají covid, se zaizolovali, ale nešli na test, aby kvůli pozitivitě nebyli v izolaci třeba měsíc," vysvětlil Šmucler. Soukromí lékaři jsou soukromí podnikatelé, nemají tak nárok na nemocenskou, kterou dostávají zaměstnanci v karanténě či izolaci.

Ze studie také vyplývá, že 80 procent zubařů, kteří covidem onemocněli, má dlouhodobé následky. Nejčastěji jde o únavu, poté psychické nebo neurologické potíže. Zhruba pětina stomatologů netuší, kde se koronavirem nakazili, téměř 50 procent uvedlo nákazu v rodině a asi 40 procent v zaměstnání, někteří nevědí od koho, další od pacientů nebo spolupracovníků.

Očkovaných je podle dotazníku 83 procent respondentů, asi pětině organizovaly vakcinaci Okresní stomatologické komory. Z více než 2700, kteří v dotazníku odpovídali, se 216 očkovat vůbec nechce.