Češi se tak pomalu vracejí ke zvykům před vypuknutím pandemie koronaviru, kdy panovala obliba včasných nákupů pobytů na léto za zvýhodněnou cenu. V tzv. first minute nabídkách si lidé dříve pořizovali zhruba polovinu zájezdů. ČTK to dnes sdělil manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

Na poslední chvíli, formou tzv. last minute nabídek, hodlá letní dovolenou podle průzkumu řešit 40 procent lidí, loni to bylo 32 procent. Letní pobyt vůbec neplánuje 14 procent Čechů, minulý rok jich bylo 45 procent.

Jednorázové cestovní pojištění si k dovolené letos podle průzkumu sjednalo 91 procent Čechů, 69 procent z nich si ho zařídilo přes internet. Při sjednávání pojistky Češi podle Divokého nejvíce sledují cenu, výši limitů a kvalitu asistenčních služeb. Zvlášť u zájezdů, které se mají konat až za několik měsíců je podle Divokého vhodné přidat pojištění storna.

ERV Evropská pojišťovna pro zjednodušení sjednání on-line pojištění nabízí novinku s názvem SingleTrip. "K novému cestovnímu pojištění lze sjednat i pojištění storna s možností zrušení cesty téměř z jakéhokoli doložitelného důvodu," uvedl Divoký. Doplnil, že to může být například nařízená preventivní karanténa kvůli kontaktu s nakaženým koronavirem, ale třeba také úraz blízkého spolupracovníka, nezaviněná ztráta zaměstnání i smrt domácího mazlíčka.

Průzkum pro ERV Evropskou pojišťovnu uskutečnila v prvním listopadovém týdnu agentura NMS Market Research. Zapojilo se do něj 1007 lidí.

Cestovní kanceláře si prodeje zájezdů na léto chválí. Například podle CK Fischer a Exim Tours je poptávka srovnatelná s předkrizovým rokem 2019. Stejný trend sledovala CK Travel Family na konci října při spuštění předprodeje pobytů na léto. Následně vlivem horšící se epidemické situace zájem podle výkonné ředitelky Travel Family Blanky Hrubé mírně klesl. S CK se čeští cestovatelé na letní dovolenou chystají tradičně nejčastěji do Řecka, Turecka, Bulharska či Chorvatska.