Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Pětině Čechů na konci měsíce chybí peníze

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Marie Cvrčková, EuroZprávy.cz

Pětina Čechů na konci měsíce nevyjde s penězi, chybí jim obvykle kolem 2000 korun. Na 69 procentům lidí přebývá v průměru 4000 korun. Zjistil to průzkum, který uskutečnila agentura NMS Market Research v srpnu pro Raiffeisenbank mezi tisícovkou respondentů.

Nejčastěji chybí peníze ženám a lidem do 35 let s nižším vzděláním a příjmem do 40.000 korun, ale také Čechům žijícím ve městech s 20.000 až 99.000 obyvateli.Více než třetina těch, kterým na konci měsíce chybí finance, postrádá do 2000 Kč. Pětině chybí 2000 až 4000 korun a 17 procentům více než 4000 korun. Každý desátý Čech vychází 'tak akorát'. I zde jde častěji o ženy a Čechy s nižším vzděláním.

"Každý pátý Čech se potýká s nedostatkem peněz před výplatou. A s rostoucí inflací a aktuálními rekordními cenami za řadu zboží i služeb se mohou tito lidé dostat do ještě složitější situace. Zvláště v tomto období je důležité nepodcenit situaci a věnovat osobním financím pozornost," uvedla mluvčí banky Petra Kopecká.

Častěji peníze zbývají mužům, Čechům starším 35 let se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním a čistým měsíčním příjmem nad 40.000 korun. U čtvrtiny těch, kterým na konci měsíce přebývají finanční prostředky, je to částka do 2000 korun. Na 11 procentům zbývá od 2000 do 4000 Kč a třetině více než 4000 korun.

Témata:  Češi peníze

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 10:09

Michaela Nosková promluvila o smrti bratra. Podívala se na zprávy a už měla obavy

Michaela Nosková se rozhodla vystoupit z komfortní zóny a před televizními kamerami učinila velké odhalení. Prozradila totiž, že její rodinu před více než 30 lety zasáhla tragédie. Populární zpěvačka přišla o bratra. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Změna zákoníku práce: Největší reforma za poslední roky je tady, od června bude řada věcí jinak

Český pracovní trh čeká od 1. června 2025 největší reforma za poslední roky. Takzvaná flexinovela zákoníku práce zavádí celou řadu novinek, které mají zpřehlednit a zjednodušit pracovněprávní vztahy. Změny se dotknou zaměstnanců i zaměstnavatelů, a to v oblasti výpovědních lhůt, zkušebních dob, pracovního volna nebo možností zaměstnávání mladistvých. Přestože cílem reformy je větší flexibilita, někteří odborníci upozorňují i na možné negativní dopady.