reklama

Do 5000 korun za osobu tak plánuje letos utratit 24 procent dotázaných, zatímco před rokem jich bylo 18 procent. Výsledky průzkumu dnes zveřejnila firma Sodexo Benefity v tiskové zprávě. Průzkum pro firmu uskutečnila v dubnu agentura Ipsos a zúčastnilo se ho 525 lidí.

Podle průzkumu tak hodlá za dovolenou 29 procent lidí vydat mezi 5001 a 10.000 Kč za osobu, před rokem se stejnými náklady počítalo 36 procent Čechů. Částku mezi 20.000 a 30.000 korunami si vyčlenilo 12 procent lidí, meziročně o tři procenta více. Jan Michelfeit ze společnosti Sodexo Benfity změnu přičítá tomu, že lidé jsou si vědomi, že dovolené mohou kvůli vysokým cenám energií a pohonných hmot zdražit.

Češi si tak po dvou letech, kdy cestování komplikovala koronavirová nákaza, chtějí letošní léto podle Michelfeita užít. "Řada z nich dost možná s vědomím, že v dalších letech si to kvůli inflaci již nebudou moci dopřát," řekl. Doplnil, že jednu dvoutýdenní nebo delší dovolenou plánuje zhruba 35 procent zaměstnanců. Častěji ale lidé chtějí vyrazit na dva až čtyři nejvýše týdenní pobyty, s takovou variantou počítá asi polovina respondentů.

Pouze na zahraniční dovolenou se chystá letos 23 procent lidí, zhruba čtvrtina dotázaných však chce vyjet do zahraničí a zároveň pobýt i v tuzemsku. Letní pobyt výhradně v České republice pak plánuje 51 procent lidí, zatímco loni jich bylo 67 procent. Do ciziny k moři míří nejvíce lidí, konkrétně 37,5 procenta. Oblíbené jsou i wellness pobyty, na které hodlá vyjet 21 procent Čechů. Stejně často jim holdují muži i ženy.

Lidé ale neplánují jen odpočinkovou činnost, 11 procent dotázaných chce v průběhu dovolené vyřizovat věci, které nestíhají při práci. Doma tak letos stráví volno 11 procent Čechů, ve srovnání s loňskem jde o nárůst o osm procent. "S největší pravděpodobností budou za touto volbou finance, ale možná i změna návyků během pandemie covidu," řekl Michelfeit.