Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Většina Čechů s příjmy vystačí, lidí s finančními problémy ale přibývá

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Většina Čechů s příjmy zatím vystačí, lidí s finančními problémy ale meziročně přibylo. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu, který letos v květnu až červenci provádělo Centrum pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Snadno s příjmy vychází 53 procent českých domácností a obtížně 45 procent. Hůře jsou na tom podle průzkumu hlavně důchodci, dělníci a ženy v domácnosti.

V posledních 20 letech byla nejhorší situace v roce 2012, kdy končila celosvětová hospodářská krize. Tehdy uvádělo 30 procent domácností v Česku, že s příjmy vychází snadno, a 69 procentům příjmy nestačily. Od roku 2013 se situace zlepšovala. Loni v červnu si na objem příjmů stěžovalo 40 procent domácností a 58 procent uvádělo, že s příjmy vystačí snadno. Letos ale pozitivních odpovědí meziročně o pět procentních bodů ubylo a stejnou měrou narostl podíl domácností s finančními potížemi.

Letos výrazně rostou ceny energií či pohonných hmot i dalšího zboží a služeb. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu spotřebitelské ceny v Česku letos v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta.

Ve výrazně horší situaci jsou podle průzkumu domácnosti s příjmem do 20.000 korun. V této skupině skoro tři čtvrtiny domácností uvádějí, že s příjmy vycházejí jen obtížně. U domácností s příjmy nad 40.000 korun má potíže 32 procent z nich. Potíže vyjít se svým příjmem častěji uváděli důchodci či lidé pracující v dělnických profesích a také ženy v domácnosti nebo na rodičovské či mateřské dovolené.

Finanční problémy se také častěji objevují u lidí s nižším vzděláním. U domácností lidí se středním vzděláním bez maturity nebo vyučených vystačí s příjmy obtížně 55 procent z nich. Mezi lidmi se středním vzděláním s maturitou má potíže s financemi 43 procent domácností a mezi vysokoškoláky 25 procent.

Naprostá většina Čechů, a to přes 90 procent, řekla v průzkumu, že příjmy jejich domácnosti vystačí na základní potřeby - jídlo, oblečení či běžné potřeby pro domácnost. Podobný podíl lidí také nemá potíže s výdaji na zdravotní péči nebo léky. Nadpoloviční většina dotázaných uvedla, že příjmy domácnosti stačí rovněž na koníčky, kvalitnější potraviny či spoření. Méně než polovina lidí si může dovolit finančně podporovat své rodiče či rodiny svých dětí nebo kupovat zahraniční dovolené a luxusní zboží.

Do velmi obtížné finanční situace se za posledních 12 měsíců od konání průzkumu dostalo 21 procent domácností v Česku. Jde o podobný podíl jako v předchozích třech letech. Nejhorší byla opět situace v roce 2012, kdy skoro dvě pětiny domácností uvedly, že se dostaly do problémů s penězi.

Za chudou pokládá svou domácnost 18 procent účastníků průzkumu a za bohatou 11 procent. Největší podíl Čechů - 70 procent - uvedlo, že jejich domácnost není chudá ani bohatá. Opět jde o podobné podíly jako při průzkumech z posledních let.

Průzkum provádělo CVVM v období od 14. května do 11. července. Zúčastnilo se ho 994 obyvatel Česka starších 15 let.

Témata:  Češi

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.