reklama

Téměř dvě třetiny Čechů očekávají v následujících třech měsících růst výdajů na domácnost, 29 procent očekává výrazný růst. Rostoucí výdaje předpokládají zejména lidé starší 50 let, v posledním půlroce zaznamenali nejčastěji růst cen u potravin, dopravy a energií, ukázal průzkum.

Meziroční inflace v listopadu dosáhla podle údajů Českého statistického úřadu šest procent, naposledy tímto tempem rostly spotřebitelské ceny v říjnu 2008. V dalších měsících podle analytiků ceny dál porostou. Na počátku příštího roku se podle některých odhadů může inflace dostat až k desetiprocentní hranici.

"Z našich výzkumů je patrné, že obavy Čechů z inflace rostou. Od začátku letošního roku také stále roste podíl lidí, kteří se více bojí ekonomických dopadů pandemie koronaviru než těch zdravotních. Aktuálně to uvádí 57 procent Čechů," uvedl ředitel Ipsos Jakub Malý.

Rostoucí náklady na stravování zaznamenaly podle průzkumu čtyři pětiny Čechů, 78 procent zmínilo růst nákladů na dopravu a 77 procent zdražení energií a služeb. Přibližně polovina populace uvedla růst nákladů na bydlení a oblečení a obuv, rostoucí náklady na zábavu registrovalo 43 procent Čechů. Zdražení u potravin zaznamenali častěji lidé starší 50 let, a to zejména u potravin, energií a dopravy. Lidé s nižším vzděláním častěji upozorňují na vyšší náklady spojené s bydlením.

Podobná situace panuje podle autorů průzkumu, který se konal ve 30 zemích světa, také v dalších zemích. I v zahraničí lidé nejčastěji zaznamenali vyšší náklady na stravování a dopravu a také energie. Češi proti světovému průměru uváděli častěji růst cen energií a potravin, a to o 11, respektive deset procentních bodů.

Inflaci zařadila v aktuálním průzkumu třetina Čechů mezi tři témata, ze kterých mají obavy. V červnu inflace znepokojovala zhruba pětinu Čechů. Obavy z koronaviru má 45 procent Čechů a na třetím místě je znepokojení z kvality a dostupnosti zdravotní péče.

Agentura Ipsos se také od začátku pandemie dotazuje na pocit ohrožení koronavirem. Aktuálně nějakou míru obav z koronaviru pociťuje 65 procent Čechů, v červnu to bylo 49 procent, nejméně od začátku pandemie. Největší obavy měli lidé na začátku pandemie v březnu 2020, kdy pocit ohrožení koronavirem uvádělo až 81 procent populace.

Průzkumu se v Česku zúčastnilo 1042 respondentů straších 18 let, v celosvětovém průzkumu bylo dotázáno 20.504 respondentů.