reklama

V diskusi na sociální síti X dnes Rakušan uvedl, že se při tomto kroku nebývale spojil s politikou a aktivismem a nyní toho lituje.

Přiznal, že vytvoření této vizuální symboliky na veřejném úřadě nebylo ideální a cítí, že by dnes zvolil jiný, respektující a adekvátní způsob vyjádření nesouhlasu s Putinovým režimem a jeho postupem na Ukrajině.

"V reakci na Putina v pytli na mrtvoly, kterého jsem předloni nechal vyvěsit na budově ministerstva, jsem v Karviné dostal pytel se svou fotkou a dotazem, zda nezpytuji svědomí. Určitě ho zpytuju. Je hranice mezi tím, co si člověk může dovolit jako občan a co jako ministr," napsal.

"Tohle propojení politiky s aktivismem jsem při vyvěšování zažil poprvé a necítil jsem se v něm úplně nejlíp. Jako symbol mi to ale v danou chvíli přišlo správné, protože Putin se svým režimem je vrah malých dětí a žen na Ukrajině," dodal.

Tímto krokem tehdy chtěl vyjádřit odhodlání bránit demokratické hodnoty svrchovaného státu, což vzbudilo kontroverze a kritiku.

Rakušan zdůraznil, že i s odstupem času uznává důležitost upozornění na tragédii na Ukrajině, ale v danou chvíli by volil jinou formu vyjádření tohoto názoru.