Rakušan se chce v nejbližších dnech setkat s možnými nástupci bývalého ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka. Nechce, aby byla rozvědka dlouho bez vedení. Mlejnek rezignoval ve středu, řízením rozvědky je nyní pověřen jeho první náměstek.

Vicepremiér si ověří zákonné předpoklady kandidátů, kteří následně projdou bezpečnostním screeningem. Až bude mít jasného favorita, nejprve jej představí premiéru Petru Fialovi (ODS), následně předsedům koaličních stran a ministru zahraničí Janu Lipavskému (Piráti). Pokud naleznou všichni shodu, připraví návrh na jmenování nového ředitele pro schválení vládou.

Konkrétní kandidáty jmenovat Rakušan nechtěl. Například server iDNES.cz ve středu uvedl, že nástupci by mohli být mimo jiné Jan Paďourek, Miroslav Toman či Mlada Princová, kteří v rozvědce dříve působili.

Pokud adept na post již bude mít bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné, bude to podle Rakušana výhodou. Ovšem i ve chvíli, kdy nový ředitel ÚZSI takovou prověrku udělenou Národním bezpečnostním úřadem má, po nástupu do tajné služby začíná nové prověřování samotnou službou na stupeň přísně tajné.

Mlejnek své rozhodnutí ve středu potvrdil serveru Lidovky.cz, blíže to nechtěl komentovat. Část poslanců jak z opozice, tak i z vládních Pirátů vyzvala k výměně šéfa civilní rozvědky kvůli stykům s podnikatelem Michalem Redlem, obviněným v korupční kauze Dozimetr.

Mlejnek dříve uvedl, že se s Redlem scházel v minulosti pracovně, ale že nemohl vědět, že bude Redl v budoucnosti stíhán. Schůzky se uskutečnily v době, kdy Mlejnek působil v obchodní společnosti a vyhledával pro ni nové příležitosti. Mlejnek popřel, že by Redlovi předával informace z bezpečnostního prostředí. Rakušan dříve uvedl, že důvodem k odvolání Mlejnka z čela zpravodajské služby by bylo nezískání bezpečnostní prověrky na úroveň přísně tajné.

Policisté v červnu v kauze Dozimetr obvinili kvůli hospodaření v pražském dopravním podniku více než deset lidí. Patří k nim vedle Redla už bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček a někdejší člen představenstva podniku Matej Augustín. Redl byl už v minulosti stíhán v souvislosti s trestnou činností Radovana Krejčíře. Podle serveru iROZHLAS.cz unikl v těchto kauzách postihům kvůli údajné psychické nemoci. Od roku 2008 je Redl podle soudů oficiálně částečně nesvéprávný a potřebuje opatrovníka.