Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Roční dálniční známka zdraží, dva krátkodobé kupony nepatrně zlevní

Martin Kupka
Martin Kupka
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V Česku se v rámci vládního konsolidačního balíčku upraví cena dálničních známek. Dnes to potvrdil ministr dopravy Martin Kupka (ODS), když představoval návrh novely zákona o pozemních komunikacích.

"Hledali jsme kompromis, jak udržet cenu ročního kupónu na dostupné úrovni a zároveň aby krátkodobé známky mohly být významným příjmem za využití dálniční sítě," vysvětlil Kupka.

Cena roční známky, kterou stát nezdražil od roku 2012, se navzdory doporučení Národní ekonomické rady vlády zvýší z 1500 jen na 2300 korun, ačkoliv NERV radil zdražení na rovné tři tisícovky.

Při stanovení cen se bylo třeba řídit evropskou směrnicí, která stanovuje, že měsíční známka musí činit maximálně 19, desetidenní 12 a denní 9 procent ročního poplatku. Měsíční kupon bude nově stát 430 Kč a desetidenní 270 Kč. Novinkou bude od března jednodenní známka za 200 korun.

Témata:  Martin Kupka dálniční známky dálnice

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy