Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko nenapadne Česko? Čeští politici Putinovi nevěří

Petr Fiala (ODS)
Petr Fiala (ODS)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

"Vladimir Putin opakovaně ukázal, že se mu věřit nedá. Jsme ale členskou zemí NATO, které zaručuje naši bezpečnost. Bezpečnostní situace v Evropě se s ruskou agresí na Ukrajině výrazně změnila, a i kvůli tomu musíme více investovat do bezpečnosti České republiky," řekl podle TN.cz Fiala.

"Člověku, který útočné válce říká speciální válečná operace, se nedá věřit ani slovo. Neřeším tedy Putinovy výroky, ale jeho činy. A ty mě vedou k maximální ostražitosti vůči němu i vůči Rusku," napsal Vít Rakušan na sociální síti X.

"Poslední osoba, kterou Putin ujišťoval, že se mu nic zlého nestane, byl jistý Jevgenij Prigožin. Poslední země, kterou Putin ujišťoval, že ji nenapadne, byla Ukrajina. Pokud bychom věřili jeho ujišťování tentokrát, mohli bychom být po právu obvinění nejen z naivity, ale i z vážného zanedbání národní bezpečnosti," doplnil podle webu ministr zahraničí Jan Lipavský.

Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty prohlásil, že Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny.

Podle serveru euractiv.com řekl, že vojenská aliance vedená USA se od pádu Sovětského svazu v roce 1991 rozšířila na východ směrem k Rusku, ale že Moskva neplánuje zaútočit na stát NATO.

"Nemáme žádné agresivní úmysly vůči těmto státům," řekl Putin. "Představa, že zaútočíme na nějakou jinou zemi – Polsko, Pobaltí a děsí se i Češi – je naprostý nesmysl. Je to jen blábol," dodal.

Kreml, který obviňuje USA z toho, že bojují proti Rusku tím, že podporují Ukrajinu penězi, zbraněmi a zpravodajskými službami, tvrdí, že vztahy s Washingtonem snad nikdy nebyly horší.

Na otázku ohledně stíhaček F-16, které Západ slíbil dodat na Ukrajinu, Putin řekl, že taková letadla situaci na Ukrajině nezmění.

"Pokud dodají F-16, a mluví o tom a zjevně cvičí piloty, situaci na bojišti to nezmění," řekl Putin. "Zničíme letadla stejně jako dnes ničíme tanky, obrněná vozidla a další vybavení, včetně několika raketometů," dodal.

Témata:  Vladimír Putin Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 10:51

Zdražuje čokoláda, cukr i káva. Počasí dělá z běžného zboží luxus pro bohaté

Ceny kakaa vytrvale stoupají a podle analytiků komodita má prostor pro prodloužení současného rekordního cyklu. Ale zatím nejsou na obzoru žádné známky výrazného snížení poptávky. Na konci března ceny kakaa na burze v New Yorku dosáhly historického maxima, když nakrátko překročily hranici 10.000 USD za tunu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy