Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šarapatka vymáhá omluvu od Zemana za výrok o neschopnosti exekučním návrhem

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Zdeněk Šarapatka dnes podal exekuční návrh na prezidenta Miloše Zemana, kterým se chce domoci omluvy za Zemanův výrok, že ho z úřadu vlády vyhodil pro neschopnost. Šarapatka to dnes uvedl na twitteru a ČTK to potvrdil jeho advokát Artur Ostrý. Omluvu Zemanovi pravomocně nařídil soud. Ve stanovené lhůtě, která vypršela v pondělí, se prezident neomluvil a jeho advokát podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

"Exekuční návrh byl podán, nakolik omluva k dnešnímu dni nepřišla. Návrh na exekuci byl podán k Exekučnímu úřadu pro Prahu - západ, soudnímu exekutorovi Mgr. Dušanu Šnaiderovi. Jeho obsahem je toliko návrh na exekuci k vymožení nepeněžitého plnění, která se provádí prostřednictvím postupně ukládaných pokut, vymáhaných exekutorem jako jakékoliv jiné peněžité plnění," sdělil ČTK Ostrý.

Zemanův advokát Marek Nespala připomněl, že proti soudnímu rozhodnutí podal dovolání, Nejvyšší soud zároveň požádal o odložení vykonatelnosti rozsudku. Podání návrhu na exekuci byl podle něj "zcela očekávatelný krok". "Omluva je uspokojení, které je nevratné a je vymáháno exekucí, takže podle našeho názoru jsou splněny všechny předpoklady pro odložení jejího výkonu, jak to zakotvuje občanský soudní řád," sdělil advokát ČTK.

Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček v pondělí potvrdil, že návrh na odklad vykonatelnosti Nejvyšší soud obdržel 10. ledna, zatím o něm nerozhodl. Dovolání zatím soud neevidoval.

Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka ale odešel z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, po dohodě. Bývalý poradce u soudů už dříve docílil omluvy za výrok od ministerstva financí, Ústavní soud ale rozsudky následně zrušil s tím, že za výroky nese odpovědnost Zeman jako soukromá osoba, Šarapatka proto podal novou žalobu mířící na prezidenta, které soudy pravomocně vyhověly.

Témata:  Miloš Zeman Zdeněk Šarapatka

Související

Aktuálně se děje

8. října 2025 9:04

Tatiana Dyková vynechala divadlo. Řekla, zda je ohrožena její další účast ve StarDance

StarDance má letos jinou podobu, takže se vůbec poprvé mohli vrátit na parket úspěšní účastníci dosavadních řad. Nabídku České televize přijala i Tatiana Dyková, dokonce už během šňůry jednou triumfovala. Nyní ale vyvstala otázka ohledně její další účasti. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Marian Jurečka v Poslanecké sněmovně

Platy státních zaměstnanců: Bezpečnostní složky a učitelé je mají jisté, zbytek čeká na novou vládu

Středeční jednání vlády s odboráři nepřineslo shodu v otázce růstu platů ve veřejné sféře pro nadcházející rok. Proto prozatím zůstávají v platnosti pouze dřívější ujednání týkající se platů učitelů a bezpečnostních složek. Očekává se, že končící kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) tato dříve dohodnutá navýšení potvrdí už příští týden. Další rozhodování o platech ale spadne do kompetence nové vlády, která vzejde z proběhlých voleb.